Contact Center
SIGNAL Térkép
Tegye fel kérdését
Ellenőrző kód

Gyakori kérdések
signal hírlevél
Aktuális. Hasznos. Érdekes.
Ön felíratkozott már?

A bonus-malus rendszerről röviden

A fizetendő biztosítási díjat befolyásolja a szerződő bonus-malus besorolása. A bonus-malus rendszer célja, hogy minden szerződő a károkozásával arányos mértékű díjat fizessen. Ezért magasabb díjat fizet az, akinek gépjárműjével kárt okoznak, és alacsonyabb díjat fizet az, akinek gépjárművével nem okoztak kárt a megfigyelési időszakban.

Az egyedi szerződések esetében 2010. január 1-jei hatállyal a bonus-malus rendszert, az abba való besorolást, illetve a kártörténeti igazolások kiadásának szabályait a 19/2009. (X.9.) PM rendelet (továbbiakban: Rendelet) szabályozza. A Rendelet alapján a rendszer az egyedi szerződéssel rendelkező személygépkocsikra, tehergépjárművekre, autóbuszokra, motorkerékpárokra, vontatókra és mezőgazdasági vontatókra terjed ki. Ezekre a gépjármű kategóriákra a rendszer egy alap (A00), 10 bonus és 4 malus osztályból áll. A rendszerbe újonnan belépő szerződése (speciális eseteket kivéve) az alap osztályba tartozik. Ha a megfigyelési időszakban a szerződő kármentes volt, besorolása egy osztállyal javul.

A megfigyelési időszak: a biztosítási időszak, ami az évfordulót megelőző 1 év.

A szerződő bonus-malus besorolása évfordulóval egy fokozatot javul, ha a teljes megfigyelési időszakban nem okoztak a szerződésben biztosított gépjárművel a szerződés terhére kifizetett kárt (kármentesség), és a megfigyelési időszakban legalább 9 hónapig érvényes szerződése volt (a két feltételnek együttesen kell teljesülnie). A bonus-malus fokozat a szerződést kötő személyhez és a gépjárműhöz együttesen kötődik, függetlenül attól, hogy a szerződő gépjárművét a szerződő engedélyével ki vezette a károkozás során. A gépjármű eladása és két éven belüli új szerződéskötés esetén a korábban elért bonus-malus besorolás érvényben marad a szerződéskötésnél, amennyiben a szerződő azonos gépjármű-kategóriába tartozó gépjárműre köti az új szerződést (tehát személygépjárműre szerzett bonus-malus besorolás csak személygépjárműre kötött szerződés esetén vehető figyelembe). 2010. január 1. után díj-nemfizetés miatt megszűnt szerződés szerződője már nem veszti el bonus fokozatát.

Személygépkocsik és motorkerékpárok esetén egy figyelembe vett kár esetén két osztályt, két figyelembe vett kár esetén négy osztályt, három figyelembe vett kár esetén hat osztályt romlik a szerződő bonus-malus besorolása a tárgyévi besoroláshoz képest. Ha a szerződő négy vagy több kárt okozott, az M4-es osztályba kerül.

Tehergépjárművek, buszok, vontatók, mezőgazdasági vontatók esetében minden egyes figyelembe vett kár egy fokozattal rontja a besorolást.
A káresemény mindig azon biztosítási év besorolását befolyásolja, amelyhez tartozó megfigyelési időszakban az adott káresemény kapcsán első ízben került sor kárkifizetésre.

A szerződés vonatkozásában a bonus-malus rendszerrel járó előnyök és hátrányok az üzembentartó személyéhez kötődnek, függetlenül attól, hogy az üzembentartó gépjárművét annak engedélyével ki vezette.

Az üzembentartó jogosult arra, hogy a teljes kárkifizetés összegéről szóló írásbeli értesítését követő hat héten belül a biztosítónak a teljes kárösszeget megfizesse, és így a bonus-malus osztályba sorolását ne rontsa.

Kármegosztás esetén az adott szerződés alapján történt kárkifizetést kell figyelembe venni.

kereső
tanácsadót kérek

Tovább  

SPP Partnerportál
Vállalkozói All Risks