A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Teljen a 2020. december 12-i szombati munkanap a pihenés jegyében!
Az idei év decemberében 2020. december 12. szombat áthelyezett munkanapnak minősül. Ez azt jelenti, hogy 2020. december 24-ét ezen a szombaton kell ledolgoznunk a PM rendelet szerint.
Az Igazgatóság azonban úgy döntött, hogy idén ezt a napot biztosítja a pihenésre minden SIGNAL-os munkavállalónak a karácsonyi készülődés és ráhangolódás jegyében.
A Contact Center és az ügyfélszolgálat esetében 2021. március 31-ig vehetik majd igénybe a kollégák a plusz 1 napot a közvetlen vezetőjükkel egyeztetve.
Töltsétek ezt a szombatot pihenéssel és szeretteitekkel!
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
A karácsonyi „csúnyapulcsi” a modern karácsonyok egyik fő elemévé vált. De mégis, kinek köszönhetjük, hogy ekkora divat lett a túldíszített kötött pulóver? Ha neked is van, mutasd meg nekünk!
JÁTSSZ nyereményekért!
A sokak által egyenesen rondának vagy giccsesnek vélt karácsonyi kötött pulcsi mára már szinte a karácsonyi időszak ikonikus ruhadarabjává vált, olyannyira, hogy míg régen leginkább a túrkálók ékes darabjai között találhattuk meg, ma már a legnagyobb divatmárkák is előrukkolnak új kollekciókkal.
De mégis, kinek köszönhetjük, hogy ekkora divat lett a túldíszített kötött pulóver?
Ki gondolná, hogy a mindenféle karácsonyi motívummal, néha égősorral is ellátott giccses darabokat anyáink találták ki először? Mindez a nyolcvanas évek válltöméses időszakában történt, amikor is menő volt minden, ami túlzó és giccses. Az Amerikából útjára indult csúnyapulcsi-őrületet is az ottani háziasszonyok gerjesztették, azonban az évtized legnépszerűbb tévéműsorai, mint a The Cosby Show vagy Chevy Chase Családi vakációja kellő médiatámogatást adtak ennek. Bill Cosbyt előszeretettel öltöztették éveken át merész ruhadarabokba. A kilencvenes években ugyan leáldozott a népszerűsége, majd 2001-től ismét porondra került, immáron Európában is terjedni kezdett. Gondoljunk csak vissza a híres szinglire, Bridget Jones-ra.
Vancouverben – legalábbis a város vezetősége úgy tartja – rendezték meg az első karácsonyi csúnyapulcsi bulit 2002-ben, amit azóta is minden évben megszerveznek a Csúnya Pulcsik Napján, december 20-án. Nem csak náluk vált szokássá, hanem a világ számos pontján rendeznek csúnyapulcsis házibulikat és partikat.
Nekünk is mindenképpen célszerű beszerezni egyet, ha másért nem is, legalább a karácsonyi készületek stresszes időszakába vihetünk egy kis vidámságot és viccelődést ezekkel a ruhadarabokkal.
Ráadásul a „csúnyapulcsiddal” most nyerhetsz is!
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
Vedd fel kedvenc vagy kevésbé kedvenc karácsonyi „ruhadarabodat”, készíts egy selfie-t és küld be nekünk a jatek@signal.hu e-mail címre 2020. december 7. éjfélig! Minden versenyző, csak egy "csúnyapulcsis" fotóval indulhat a versenyen! Mi a kapott fotókat közzétesszük a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
Hívd meg te is a kollégákat ebbe a csoportba, hiszen egész decemberben nyereményeket fogunk sorsolni!
A kollégáid (amennyiben a csoport tagjai) szavazhatnak majd ezekre a ruhadarabokra egy héten keresztül, azaz 2020. december 14-ig. A legtöbb 3 szavazatott kapott fotó SIGNAL AJÁNDÉKCSOMAGOT vagy ajándéktárgyat kap.
Elő a „csúnyapulcsikkal”!
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Szeretnél egy különleges forralt bor receptet? Tudod egyáltalán honnan ered ez a téli ital?
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
Kinek ne esne jól egy finom, fűszeres forralt bor a hideg téli napokon, de főként a karácsonyi vásárok forgatagában? De tudjátok, hogy honnan ered ez a máig kedvelt ital?
Ahogy akkoriban hívták – a fűszeres bor – eredete az ókori rómaiakhoz köthető. A borok romlásakor, ecetesedésekor keletkező rossz ízt próbálták meg ezzel az eljárással megelőzni és elnyomni olyan fűszerekkel, mint az ánizs, koriander, gyömbér, kakukkfű vagy a bors. A forralásnak köszönhetően a bor kevésbé volt kényes, jobban elállt. Az ókori rómaiak az italt ekkor még hidegen fogyasztották és csak a hűvös napokon melegítették fel.
A középkorban már „Hippocras” néven emlegették ezt az italt, nevét Hippokratészről kapta. Úgy gondolták, a meleg ital segít elűzni a tél okozta különböző betegségeket. Az első angol nyelvű recept 1390-ből származik.
A XVI. században már több nyelven is elérhető volt a recept. Ekkor már a fahéj, a vanília és a szegfűszeg is megtalálható volt a fűszerek között. Jótékony hatásai miatt a XVIII. században emésztési panaszokra alkalmazták. Azonban nem csak gyógyhatását használták ki, hanem az ünnepélyek, bálok egyik legkedveltebb italai közé tartozott. Állítólag XIV. Lajos is nagy forralt bor nagy rajongó volt. Mindezek mellett, mint afrodiziákum is ismert és keresett volt.
Manapság világszerte elterjedt, különböző ízesítéssel, gyümölcsökkel és hígítási módszerrel készítik a vásárok népszerű italát. A klasszikus szokás szerint a bort nem szabad felforralni, csak lassú, vagy közepes tűzön melegíteni, ezáltal az ital élvezhetőbb lesz, valamint az alkohol sem párolog el belőle.
Most mi is mutatunk nektek egy különleges változatot!
Vanília-chai forralt bor
Hozzávalók:
- 1 üveg vörösbor
- 5 dl víz
- 3 db ????
- 200 g cukor
- 2 citrom szeletelve
- 2 narancs szeletelve
Elkészítés:
Tegyük fel melegedni az összetevőket egy nagy edénybe a hiányzó hozzávaló kivételével, egészen addig, amíg a cukor elolvad és forró nem lesz. Ezután vegyük le a tűzről és tegyük bele a hiányzó hozzávalót 10-15 percre. Az idő elteltével vegyük ki ezt a hozzávalót, és még melegen tálaljuk.
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
Biztosan észrevetted, hogy a hozzávalók közül elrejtettünk egy jelentős összetevőt! Melyik összetevő hiányzik a receptből? Írd meg nekünk a hiányzó hozzávalót 2020. december 5. éjfélig a jatek@signal.hu e-mail címre és értékes SIGNAL Nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában tesszük közzé 2020. december 7-én.
a) Vaníliarúd
b) Chai latte
c) Vanília-chai teafilter
Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
A Mikulás a december egyik igazi „sztárja” a gyerekek körében, de vajon tudjátok-e hogy mi is a „Télapó” igaz sztorija?! Megmutatjuk! ONLINE Mikulás műsor hétfőn este 17 órától!
December 6. különös jelentőséggel bír a gyerekek számára, hiszen ekkor jön a Mikulás.
A SIGNAL IDUNA Mikulása azonban elküldte manóját hozzánk hétfőn, 2020. december 7-én este, 17 órától. A műsorra várunk minden kedves kollégát, amely nem csak a gyermekeknek, hanem a felnőttek számára is igazán szórakoztatónak ígérkezik! Link a lap alján!
Tudjátok azonban, hogy honnan is származik a „Mikulás sztori”?
Eredetileg a katolikus vallású vidékeken Szent Miklósnak, római provincia püspökének népies alakja a mai Mikulás. A magyar néphagyomány szerint december 5. éjjelén, december 6. hajnalán érkezik a családokhoz. A szintén népszerű Télapó kifejezés a 20. század első harmadában keletkezett és használjuk azóta is. Sokáig a Mikulás alakja a mennyben élt és a gyerekeket az égből figyelte, segítői pedig manók, angyalok és krampuszok voltak. Mára azonban az a mondás terjedt el, miszerint a Mikulás a Sarkvidéken él, onnan hozza el minden év decemberében a gyerekeknek az ajándékokat szarvasai segítségével, majd az ünnepek végeztével vissza is tér oda.
Tulajdonképpen Szent Miklós püspök jótét cselekedetéből származik az ajándékozás és a Mikuláscsomag története is. Egy szegény ember három lányát nevelte, de nem tudta őket férjhez adni megfelelő hozomány hiányában. Miklós püspök segített rajtuk, mindezt szerénységből, titokban. Az éj leple alatt egy-egy arannyal telt erszényt csempészett a szegény ember ablakába. Egyes változatok szerint ezt három egymást követő éjjelen tette, mások szerint három egymást követő évben. Az apa a harmadik alkalommal azonban megleste a jótevőt, hogy megköszönje neki az ajándékot, de Miklós azt mondta, hogy egyedül Istennek tartoznak köszönettel.
Ahány ország, annyi különböző neve van a Mikulásnak, íme néhány:
- Magyarországon: Mikulás, Télapó
- Amerikában és Kanadában: Santa Claus
- Finnországban: Joulu Pukki
- Angliában: Father Christmas
- Brazíliában és Peruban: Papa Noel
- Dániában: Sinter Klaas
- Franciaországban: Pere Noel
- Hollandiában: Kerstman
- Japánban: Jizo
- Kínában: Shengdan Laoren
- Romániában: Mos Nicolae
- Marokkóban: Black Peter
- Németországban: Christindl
- Norvégiában: Julenissen
- Olaszországban: Befana vagy Babbo Natale
- Oroszországban: Gyed Moroz
- Spanyolország: Papa Noel
- Svédországban: Jultomten
Microsoft Teams értekezlet
Csatlakozás számítógépen vagy mobilappon
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer vitae ante metus. Phasellus fermentum mauris est. Vestibulum lobortis erat posuere… arcu interdum commodo.
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer vitae ante metus. Phasellus fermentum mauris est. Vestibulum lobortis erat posuere… arcu interdum commodo.
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Tudtad, hogy miért ajándékozunk karácsonykor? S te idén mit ajándékozol szeretteidnek?
Talán gyermekként annyira egyértelmű, hogy attól kapunk ajándékot, akit éppen ünneplünk, tehát Jézuskától, azonban felnőttként biztosan elgondolkodtatok már azon, hogy vajon miért is ez a nagy ajándékozási őrület. Elég meglepő lehet, de a szokás igen ősi, a keresztény idők előtti hagyományokkal is bír.
A történelmi bizonyítékok arra utalnak, hogy a gyerekek megajándékozása eredetileg sem jó, sem rossz magatartástól nem függött, valószínűleg nem is igazán a keresztény szokásokból táplálkozik. A december közepi-végi ajándékozás már az ókorban is szokás volt, a rómaiak a Szaturnusz isten tiszteletére rendezett szaturnália során lepték meg egymást.
Keresztény körökben eredetileg újévkor ajándékoztak, a 4. századra azonban a szaturnáliából megszületett a karácsony, így az ajándékozás elkezdett a korábbi szaturnália végéhez, december 25-éhez kötődni. Ezzel egy időben Szent Miklós (Mikulás) története is népszerűvé vált, bizonyos régiókban az ő napja, december 6-a lett az ajándékozás ünnepe.
A reformáció idejére már egész Európában megajándékozták a gyermekeket karácsonykor, ekkoriban az ajándékok azonban még messze nem voltak olyan fontos részei az ünnepnek, mint manapság.
A napjainkra jellemző nagy ajándékozás csak a 19. században kezdett megszokottá válni. A gyakorlat ekkoriban terjedt el az Egyesült Államokban. A 19. század második felére az ajándékozás elsősorban nem december 6-án, Szent Miklós napján, illetve január elején zajlott, hanem karácsonykor. A szokás erősödésében hatalmas szerepe volt azoknak a gazdasági szereplőknek, akik felismerték az ünnepben rejlő üzleti lehetőséget.
Ti idén mit ajándékoztok szeretteiteknek?
Adjatok ötleteket egymásnak és nekünk is a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában, az erre elindított posztunk alatt. Ez az egyik legnagyobb segítség, amit karácsony előtt egymásnak adhattok, hiszen tudjuk jól, hogy mindenki nagy gondban van ilyenkor és jól esik kapni néhány jó tippet!
Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Van kedvenc karácsonyi süti recepted? Akkor most mutasd meg nekünk!
JÁTSSZ nyereményekért!
Amennyiben van kedvenc karácsonyi süti recepted, készítsd el és fotózd le a végeredményt, majd küld be nekünk a recepttel együtt a jatek@signal.hu e-mail címre 2020. december 14. éjfélig! Mi a kapott fotókat és recepteket közzétesszük a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kollégáid (amennyiben a csoport tagjai) szavazhatnak majd ezekre a receptekre egy héten keresztül, azaz 2020. december 21-ig. A legtöbb 3 szavazatott kapott fotó és recept SIGNAL AJÁNDÉKCSOMAGOT vagy ajándéktárgyat kap.
Süss a nyereményekért!
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Szinte minden család állít karácsonyfát december 24-én. Ki mit tud erről a karácsonyi jelképről?
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
Ma már elengedhetetlen a karácsony díszített fenyőfa nélkül. De vajon honnan ered ez a szokás?
Több legenda és történet is kapcsolódik a karácsonykor felállított díszekkel, égősorral dekorált fenyő eredetéhez. Az egyik legenda szerint, Jézust gonosz emberek üldözték. Menekülés közben egy sűrű lombú fa alá húzódott, azonban a fa azt monda, „állj odébb, mert, ha alattam találnak meg, úgy engem is elpusztítanak”. Hasonlóan elutasította Jézust a többi lombos fa is. Üldözői majdnem utolérték, amikor egy fenyő alá ért, amelyik kevés levele miatt ágaival takarta el, elrejtvén az üldöző gonoszok elől. Az Úr ezután megáldotta a fenyőt: „Soha ne hullasd le leveledet – mondá – akkor is virulj és zöldülj, amikor a többiek levél nélkül sorvadoznak. Légy délceg, élj meg mindenütt és az emberek emlékezetemre rajtad gyújtsanak karácsonyi gyertyát".
Létezik azonban egy tudományos konszenzus, miszerint a karácsonyfa Németországból származik. Luther Márton, a reformáció nagy alakja állított gyermekeinek először karácsonyfát 1536-ban.
Az első történelmileg is megalapozott adat 1605-ből származik, amit egy strasbourgi polgár jegyzett fel. A városban elterjedt az a szokás, hogy fenyőfákat állítanak, melyeket gyümölcsökkel, láncokkal díszítenek. Egy 1737-es feljegyzés szerint, egy wittenbergi könyvben találták azt a leírást, hogy minden gyermek külön-külön kapott karácsonyfát, s itt említés történik egy újabb fadíszről is, a gyertyákról.
A Habsburg uralkodók Bécsben 1824 táján fenyőfa alatt ünnepelték a szentestét, egymásnak ajándékot adva. Hazánkban Bécsből a magyar arisztokrácia példája nyomán terjedt el. Az első karácsonyfát Magyarországon valószínűleg Brunszvick Teréz állította Aszódon.
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
Hol található a Föld legnagyobb karácsonyfája?
a) Maria-Theresien-Platz, Bécs, Ausztria
b) King's Canyon Nemzeti Park, Kalifornia
c) Bajor-erdő Nemzeti Park, Németország
Írd meg nekünk a helyes választ 2020. december 11. éjfélig a jatek@signal.hu e-mail címre és értékes SIGNAL Nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában tesszük közzé.
Ha még nem csatlakoztál, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Ki ne járt volna már életében legalább egy adventi vásárban. De tulajdonképpen mióta is vásározunk?
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
Minden évben megfogadod, hogy jövőre nem mész ki a karácsonyi vásárba, aztán időről időre mégis ott találod magad… Hideg van, tömeg van, állva kell meginnod a forralt bort és megenned a kenyérlángost… De olyan szép, meghitt hangulatot áraszt az ünnepek előtt, hogy még az is kilátogat szinte minden évben, aki egyáltalán nem „karácsony rajongó”!
Ma már Európa-szerte rendeznek kisebb-nagyobb, fényesebbnél fényesebb adventi vásározást. De ez mindig is így volt? Nem igazán…
Az első karácsonyi vásárokra Bécsben került sor, több mint 7 évszázaddal ezelőtt. A feljegyzések szerint 1296-ban, Bécsben, I. Albrecht császár megadta a lehetőséget a kereskedőknek és boltosoknak, hogy egy decemberi vásárt tartsanak a város lakosságának.
A XVI. században a „Thomasmarkt” - ami a mai Adventi vásár előfutára volt, mindig Karácsony és Szilveszter környékén zajlott le. A megszokott termékek mellett, mint a textil és élelmiszeráruk, eladásra kerültek még sütemények, mézeskalácsok, melyek nagyon népszerűek voltak abban az időben.
Körülbelül 200 évvel később a vásár neve megváltozott „Szent Miklós és a karácsonyi vásár“-ra, amit más néven „Betlehem piac“-nak is hívtak. A kezdetektől fogva ezek a piacok megőrizték a kiskereskedőket, mesterembereket. A vásárokon főként a kézművesek termékeit árusították.
Más német városok is vetélkednek azon, hogy hol volt régebben karácsonyi vásár. Frankfurtban már 1393-ban, Drezdában 1434 óta tartanak ilyen eseményeket. A XIX. századtól pedig egyre nagyobb méretekben, világszerte elterjedtek a karácsonyi vásárok.
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
Hol található az ún. „Bécsi Advent” legnagyobb vására?
a) Rathausplatz
b) Maria Theresien-Platz
c) Schönbrunn
Írd meg nekünk a helyes választ 2020. december 12. éjfélig a jatek@signal.hu e-mail címre és értékes SIGNAL Nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában tesszük közzé.
Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
December 13. Luca napja – ezt mindenki tudja! De vajon mennyire ismered a Luca napi népszokásokat?
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
Luca napjához több népszokás is kapcsolódik. Ezek eredete valószínűleg az, hogy a Gergely naptár bevezetése előtt, ez volt az év leghosszabb napja.
Luca napján Szent Lúciára emlékezünk, aki egy szicíliai keresztény családban nevelkedett. A hiedelem szerint a gyönyörű fiatal lány szüzességi fogadalmat tett és életét Krisztusnak szentelte. Mártírhalált halt. Az egyház nem tekinti történelmi szentnek, inkább legendai alaknak. Példamutató tisztasága és alázatos élete miatt nevét a lux (fény) szóval is kapcsolatba hozták.
A magyar néphit kétféle Lucát ismer: a jóságosat és a boszorkányosat.
Luca napjához rendkívül sok babona kapcsolódik. Például, tilos volt sütni, mosni, meszelni, kölcsönadni a boszorkányoktól és rossz szellemektől való félelem miatt. Hogy elűzzék a boszorkányokat, fokhagymával kenték be az állatok fejét, nehogy azok elragadják őket. A seprűket eltették, nehogy a boszorkányok azon lovagoljanak. Hamuval szórtak fel a házak előtt, hogy a boszorkányok ne tudjanak átlépni rajta és ne jussanak be házaikba.
A Luca napi népszokások közül talán a legismertebb a Luca szék állítás. A Luca szék hagyományos alakja az ősrégi idők óta varázserejűnek hitt, pentagramma vagy pentalfa, magyarul boszorkányszög. A lucaszéknek olyan erősnek kellett lennie, hogy egy férfiembert is elbírjon. A szék csak meghatározott fából készülhetett és készítéséhez nem használhattak szögeket, csak faéket. A széket Luca napján kezdték el készíteni és december 24-ére kellett elkészülnie. Minden nap csak egy keveset dolgozhattak rajta, így innen ered a mondás, ha valami lassan készül el: "Úgy készül, mint a Luca széke".
Az elkészült széket december 24-én elvitték a templomba az éjféli misére. Aki a székre ráállt, meglátta, hogy ki a boszorkány.
Luca napját azok is nagyon várták, akik még nem találták meg a kedvesüket. Rengeteg féle jóslás kapcsolódik a naphoz. Ilyen például a mézeskalács sütés. Sütés közben a lányok a kiszemelt férfitól egy személyes tárgyat tartottak a kezükben és végig a vágyott férfira gondoltak. A megsült mézeskalácsot aztán 3 napon belül meg kellett kóstoltatniuk a kiszemelttel, hogy a jövőben egy párt alkothassanak. De ilyen volt a gombóc vagy pogácsasütés is. A tészta mindegyikébe egy–egy férfi nevet rejtettek és evés közben kiderült, hogy ki lesz a jövendőbeli. A meggyfaág is hasonló célokat szolgált. Egy levágott ágat a lányok vízbet tettek, és ha az ág karácsonyra kivirágzott, akkor a jövő évben várható volt a menyegző.
A párválasztás mellett az időjárás jóslatokat is szívesen alkalmazták. Luca napjának éjjelén, ha csillagos volt az ég, akkor a jövő esztendőben jó termés ígérkezett. A Luca kalendárium szerint a karácsonyig még hátralévő 12 nap, egy-egy hónapot szimbolizált. Ha Luca napján havazott, akkor januárra is havat vártak. Aztán amilyen időjárás volt 14-én, olyan időjárást jósoltak februárra és így tovább.
Hagyomány volt még a Lucázás vagy kotyolás. Luca napjának hajnalán a gyerekek lopott szalmán vagy fán térdelve, mondókákkal bő termést és jó jószágszaporulatot ígértek, kisebb ajándékokért cserébe és átkokat, ha az ajándék elmaradt.
A világító Luca tök készítése pedig a Dunántúlon volt szokás. A töknek szemeket, szájat és orrot faragtak és gyertyát tettek a belsejébe, majd kitették a házuk elé és azzal ijesztgették egymást.
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
A hagyomány szerint az éjféli misén azok, akik a Luca székről meglátták a boszorkányt, mit szórtak a földre, amit aztán a boszorkányoknak fel kellett szedniük és ennek segítségével „egérutat” nyertek előlük?
a) diót
b) mákot
c) faforgácsot
Írd meg nekünk a helyes választ 2020. december 13. éjféliga jatek@signal.hu e-mail címre és értékes SIGNAL Nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában tesszük közzé.
Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer vitae ante metus. Phasellus fermentum mauris est. Vestibulum lobortis erat posuere… arcu interdum commodo.
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer vitae ante metus. Phasellus fermentum mauris est. Vestibulum lobortis erat posuere… arcu interdum commodo.
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Együtt, egy jó ügyért! – Világszép Alapítvány
Társaságunk idén a partnerek ajándékaira szánt összeget a Világszép Alapítvány pártfogoltjai javára fordítja.
Már hagyománya van annak, hogy társadalmi felelősségvállalás keretében érdemi segítséget vagy tárgyi adományt nyújtunk támogatást igénylő vagy rászoruló közösségeknek.
Idén a gyermekvédelmi gondozásban élő gyerekek számára szeretnénk megszépíteni a karácsonyt, ezért Társaságunk az ajándékokra szánt összeget a Világszép Alapítvány pártfogoltjai javára fordítja. Idén 500 000 Ft pénzbeli adománnyal támogattuk őket.
Személyes felajánlásaitokkal a gyermekek egyéni kívánságait is sikerült teljesíteni, így az ajándékokkal mind hozzájárultatok az ünnep meghittségéhez. Összesen 2 gyermekotthon lakóinak kívánságát tudtuk egyénileg is teljesíteni, így 49 gyermek kaphatott kisebb-nagyobb ajándékot! Ezt nagyon köszönjük!
Magyarországon körülbelül 24 000 gyerek él gyermekvédelmi gondoskodásban. Az alapítvány célja, hogy hosszú távon jelen legyenek a gyerekek és fiatalok életében, biztonságos pontot adva a kiszámíthatatlansággal, bizonytalanságokkal, folytonos változással teli mindennapjaikban. A fiatalok életkorához, helyzetéhez és céljaihoz illeszkedő, egyénre szabott folyamatos programokat biztosítanak, így tevékenységi körünk sokrétű. Intézményeik és programjaik által óvodásoktól kisiskolásokon, kamaszokon át a fiatal felnőttekig tudnak hosszú távon kapcsolódni a gyermekvédelmi gondoskodásban élő gyerekekhez és fiatal felnőttekhez. Az alapítvány munkájáról bővebben a csatolt dokumentumban, valamint az alapítvány honlapján, a https://vilagszepalapitvany.hu/ weboldalon olvashattok.
Az alapítványról és meseterápiás módszereikről ma délután 16.00-tól a Tudástáron hallhattok többet. Csatlakozzatok a lenti linken!
Join Zoom Meeting
https://zoom.us/j/93565683952?pwd=cHVpTVRYUkdXekVNOU15UUVhb1BmUT09
Meeting ID: 935 6568 3952
Passcode: 741902
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Érdekesség a mézeskalácsról egy klasszikus és egy „mindenmentes” recepttel
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
Az adventi időszak egyik hagyományos édessége a mézeskalács. Nem véletlenül, hiszen a méz védi az egészséget, a fűszerek melyeket a kalács készítéséhez használtak pedig igazi „melegítő”, emésztést elősegítő, baktériumölő fűszerek voltak.
A mézet mindig is az egyik legértékesebb alapanyagként tisztelték. Számtalan ókori régészeti lelet bizonyítja, hogy a mézet tésztához, lepényhez keverve használták.
A rómaiak afrodiziákumként tekintettek a mézzel készült fűszerekkel illatosított süteményre, ami a mézeskalács őse lehetett. Szintén római ásatásokból kerültek elő azok az állatformára sütött mézesbábok is, melyeket igazi állatok helyett isteneiknek mutattak be áldozatul.
A mézeskalácsot Európába egy örmény szerzetes hozta el, a 10. században. A szerzetes francia papokat és keresztényeket tanított meg a mézeskalács elkészítésére. A mézeskalács aztán hamar meghódította Németországot, Angliát, majd a 13. században már a skandináv országokban is elterjedt. Elsősorban nem is édességként fogyasztották, hanem gyógyszerként. Amerikába svájci szerzetesek juttatták el, akik a betegek számára, vagy ünnepek alkalmával sütötték.
Magyarországon az aquincumi ásatásoknál is találtak több mézeskalács sütésére alkalmas égetett cserépformát. Az Árpád-házi királyok idején a méhészettel rendelkező kolostorokban készítették a mézes süteményeket. Mátyás király korában már voltak olyan mézeskalács készítő kisiparosok, akik Bécsen át behozott keleti fűszerekkel dolgoztak. A mézeskalácsok virágkora a 17-18. század volt, amikor búcsúkba, vásárokba vitték az édes csemegét.
A mézeskalács népszerűsége napjainkban sem csökkent. Minden családnak megvan a maga jól bevált mézeskalács receptje. A süteményhez adott fűszerek közül a legnépszerűbbek a fahéj, a kardamom, a szegfűszeg, a szegfűbors, a gyömbér, vagy az ánizs. Aki pedig még nem találta meg a jó receptet, vagy éppen egy „mindenmentes” egészséges változatra vágyik, íme, két recept kedvcsinálóként...
Klasszikus, azonnal puha mézeskalács
A tésztához:
- 1 kg finomliszt
- 30 dkg porcukor
- 3 teáskanál szódabikarbóna
- 14 g mézeskalács fűszerkeverék vagy (ízlés szerint, amilyen fűszert szeret a család)
- 30 dkg margarin
- 250 ml ????????
- 3 db tojás
A mázhoz:
- 2 db tojásfehérje
- 30 dkg porcukor
Először a száraz hozzávalókat keverjük össze, majd jöhet a tojás, a kérdéses összetevő és a margarin. Addig gyúrjuk, amíg egynemű, rugalmas tésztát kapunk. A tésztát osszuk 3 részre, majd egyenként nyújtsuk 0,5 cm vastagságúra. Szaggassuk ki a mézeskalács formákkal és tegyük a tésztákat sütőlemezre nem túl szorosan egymás mellé. 180 fokos sütőben süssük kb. 10-15 percig. Figyeljünk, nehogy megégjen!
A mázhoz a tojásfehérjéket verjük fel félkeményre robotgéppel. Fokozatosan adjuk hozzá a cukrot és verjük tovább. Töltsük a masszát nyomózsákba és díszítsük vele a megsült süteményeket. Hagyjuk megszáradni a mázat.
Mindenmentes („mézes”) kalács
Hozzávaló kb. 25 db-hoz (200g-hoz):
- 50 dkg mandulaliszt
- 30 dkg barna rizsliszt
- 40 g hajdinaliszt
- 20g tápiókakeményítő
- 1 evőkanál mézeskalács fűszer
- 1 kávéskanál szódabikarbóna
- 15 g agavé szirup
- ¼ kávéskanál Stevia por
- csipet só
- 2 evőkanál almapüré
- kb. 2 evőkanál víz
Az összetevőket gyúrjuk össze. Ha a tészta túl lágy lenne, akkor tegyünk még bele barna rizslisztet. Az összegyúrt tésztát pihentessük legalább fél órát, majd nyújtsuk ki a tésztát 3-5 mm vastagra és szaggassunk belőle formákat. A tésztákat 160 fokos sütőben süssük kb. 15 percig. Figyeljünk, nehogy megégjen!Jó étvágyat!
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
A klasszikus, azonnal puha mézeskalács receptéjéből hiányzik egy összetevő! Melyik lehet az?
a) Tej
b) Méz
c) Tejszín
Írd meg nekünk a hiányzó hozzávalót 2020. december 17. éjfélig a jatek@signal.hu e-mail címre és értékes SIGNAL Nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában tesszük közzé 2020. december 18-án.
Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Halászlé… bejgli… sült pulyka… és még sorolhatnánk az karácsonyi ünnepi asztal elmaradhatatlan ételeit - de mit is jelképeznek?
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
Általában minden családnak megvannak a hagyományos karácsonyi ételei. De miért pont ezeket az ételeket esszük karácsonykor?
A hagyományos paraszti karácsonyi ételek általában a babonákhoz kötődtek vagy az ételek alapanyagainak mágikus jelentőséget tulajdonítottak. A mák, a dió, a gesztenye, a borsó a bab mivel sok kis szemből állnak a bőséget jelképezték. A fokhagyma védte az egészséget, a diót a rontás ellen használták, a méz az egészséget védte, az alma, mellyel gyakran nem csak azt étkezés során, hanem karácsonyfadíszként is találkozhatunk a termékenységet és a bölcsességet jelképezte.
Egy-két évszázada december 24-e még karácsony böjtje volt, így illett hús- és tejmentes böjti ételeket fogyasztani. Ilyenek voltak az olajba áztatott savanyú káposzta, az üres bableves, vagy a vízzel készített mákosguba. Egyes helyeken az ünnepi étkezés vacsoraidőben, máshol az esthajnalcsillag megjelenését, az esti harangszót vagy az éjféli misét követően kezdődött.
A polgári és arisztokrata asztalokra vadhúsok, tengeri vagy édesvizi halak, vagy baromfi került. A paraszti családok asztala pedig azokat az ételeket tartalmazta, melyek a kertben megtermett növényekből vagy a haszonállatok húsából származott.
A falusi ház legtiszteltebb bútordarabja mindig is az asztal volt. Karácsonykor piros terítővel terítették, mert a piros az öröm színe. Az asztal alá szalmát helyeztek, ezzel emlékezve a betlehemi jászolra.
A mai magyar klasszikus karácsonyi menü keveredése a régi arisztokratikus és a paraszti családok ételeivel. Levesek terén a borleves vagy a gesztenyekrém leves a sztár. A gesztenye igazi őszi/téli finomság és a bőséget jellemzi, a bor pedig a régi időkben az őszi szüretből került az asztalra.
A szenteste elmaradhatatlan ételei a halból készült finomságok is, a halászlé, a rántott vagy sült hal. A hal pikkelyei a sok pénzt jelképezik. Körítésként gyakran találkozhatunk majonézes finomságokkal, mint a majonézes burgonya vagy a majonézes zeller.
A másik klasszikus a töltött káposzta, mely a régi paraszti családok asztaláról sem hiányozhatott. A káposzta megtermett a földeken, csak savanyítani kellett, így az étel mellett a C-vitamin pótlást is biztosították a téli időszakban. A töltött káposztába való hús, füstölt áru, pedig a tél elején tartott disznóvágásokból került az asztalra. A töltött káposzta ma is reneszánszát éli, bár sokan a disznóhúst, egészségesebb pulyka vagy csirkehúsra cserélték.
A karácsonyi asztalon a gesztenyével töltött pulyka is igazi ínyencségnek számít, nem véletlenül, hiszen tudjuk, a gesztenye bőséget hoz.
Sütemények terén már sokan nyitnak a világ felé, de a hagyományos mákkal, dióval, gesztenyével készült édességek még mindig a karácsony sztárjai. A hagyományokat követi az általában ebédre fogyasztott mákos guba, de egy igazi magyar karácsonyi asztalról a mákos, diós vagy gesztenyés bejgli sem hiányozhat. Egy biztos, a régi hagyományok még ma is élnek, bár itt-ott felfedezhetünk az egészségünk megóvása érdekében tett változtatásokat, de alapjaiban még mindig őrizzük hagyományainkat.
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
Bár az alma több szimbólumot is képvisel a karácsonyi ünnepek alatt, mit jelképez a karácsonyi asztalon, vacsora előtt a darabokra vágott alma, melyből 1-1 szeletet minden családtagnak el kell fogyasztania?
a) a család minden tagja egészséges maradjon
b) pénzt hoz a házhoz a jövő évben
c) a család összetartozását, bármi is történjen
Írd meg nekünk a helyes választ 2020. december 18. éjfélig a jatek@signal.hu e-mail címre és értékes SIGNAL Nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában tesszük közzé.
Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Ajándék 5000 Ft értékű SZÉP-kártya feltöltés minden főállású dolgozónknak!
A korábbi években már megszokhattátok, hogy támogatjuk az egyes osztályok közös karácsonyi ünneplését. Mivel idén a lehetőségek nagyon korlátozottak ilyen szempontból, így ehelyett minden aktív állományban lévő főállású munkavállalónk 5000 Ft értékű SZÉP-kártya juttatásban részesül. Az összeget a vendéglátás alszámlán fogjuk elhelyezni.
(A SZÉP-kártyával nem rendelkező munkatársak esetében a HR Főosztály munkatársai egyénileg egyeztetnek a lehetőségekről.)
Ezen kívül ne feledjétek, ma 14.00-tól tartjuk az online karácsonyi rendezvényünket, melyre a korábban kiküldött meghívóban található linken tudtok csatlakozni. Megjelenésetekre feltétlenül számítunk!
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Hogyan jönnek a szellemek a karácsonyhoz? S ki az, aki ezt olyannyira világhírűvé tette, hogy egy karácsony sem maradhat el a film nélkül? Most megtudhatod!
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
Charles Dickens angol író a klasszikussá vált regényét, a "Karácsonyi ének" című művet, 1843-ban írta. Az idős gazdag uzsorás és a múlt, a jelen, a jövő szellemének története töretlen népszerűségnek örvend, megírása óta számos feldolgozás született, akár színdarabra, akár filmre gondolunk.
A főszereplő, Ebenezer Scrooge. Egy fösvény, lelketlen milliomos, aki utál minden szépet és jót, sőt a karácsonyi ünnepeket és az arra való készülődést is egyenesen gyűlöli. Mindössze két ember van az életében. Az egyikük Fred nevű unokaöccse, akivel alig tartja a kapcsolatot. A másik Bob Crachit, aki saját rosszul fizetett és agyondolgoztatott alkalmazottja.
Karácsony előtt három szellem látogatja meg éjszakánként a fösvény főszereplőt. Az első, az elmúlt karácsonyok szelleme. Scrooge szomorú gyermekkorát idézi fel, elmúlt karácsonyait, és egyben megmutatja azokat az eseményeket, amik Scrooge jellemének kialakulásához vezettek.
A következő, a jelen karácsony szelleme, aki megmutatja neki unokaöccse és alkalmazottja otthonát. Cratchit szegény ember, kevés a fizetése, nincs pénze mozgássérült kisfia, Tim kezeltetésére sem. Scrooge a látottak hatására sajnálni kezdi a kisfiút.
A harmadik, a jövő karácsonyainak szelleme. Megmutatja Scrooge-nak, milyen lesz a jövő, ha nem változtat viselkedésén. Ez a szellem a legfélelmetesebb, nem beszél, külseje a „nagy kaszást” idézi fel. A szellem megmutat Scrooge-nak egy letakart halottat, akiről senkinek nincs egy kedves szava és akinek a halálán mindenki örvendezik. Azt is megmutatja, hogy alkalmazottjának fia meghal, mert pénz híján nem tudják kezeltetni. A legnagyobb sokk akkor éri, amikor észreveszi, hogy a senki által nem szeretett halott valójában ő maga.
Scrooge megváltozik az átélt élmény hatására, kedves, jólelkű emberré válik. Tim sem hal meg, mert Scrooge kifizeti a gyógykezelését.
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
Scrooge azonban legelsőként nem a három szellem egyikével (múlt, jelen jövő) találkozik. Ki az, akivel Ebenezer legelsőként találkozik?
a) Crachit, aki a saját rosszul fizetett és agyondolgoztatott alkalmazottja.
b) Elhunyt üzlettársának, Jacob Marley-nak a szelleme.
c) Fred, aki az unokaöccse.
Írd meg nekünk a helyes választ 2020. december 20. éjfélig a jatek@signal.hu e-mail címre és értékes SIGNAL Nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában tesszük közzé.
Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer vitae ante metus. Phasellus fermentum mauris est. Vestibulum lobortis erat posuere… arcu interdum commodo.
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer vitae ante metus. Phasellus fermentum mauris est. Vestibulum lobortis erat posuere… arcu interdum commodo.
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Mi a csuda az a téli napforduló? S van-e dolgunk vele?
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
A napforduló egy csillagászati kifejezés, mellyel a Napnak a Föld egyenlítőjéhez való helyzetét fejezzük ki. A napforduló az a pillanat, amikor a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugaraitól. Az északi féltekén a csillagászati tél kezdete a téli napforduló, eddig a Nap északról délre haladt, ezután pedig délről észak felé kezd mozogni. Ezen a napon a leghosszabb az éjszaka és a legrövidebb a nappal, de innentől hosszabbak lesznek a nappalok és mind több világosságban lesz részünk egészen a következő napfordulóig.
A téli napfordulóhoz a szinte minden kultúrában számos ősi népi szokás kapcsolódik, és ünnepségek kísérik ezt a napot. Ilyen ünnep az ókori rómaiszaturnália, a zsidók ünnepe a hanuka, az afro-amerikai népesség körében népszerű ünnep, a kwanzaa, vagy a kelet-ázsiai tungcse-fesztivál. Az ősi magyarság egyik legnagyobb ünnepe is a Téli napforduló, vagy ahogyan akkor hívták a Karacsun volt. A “kara” feltehetően feketét, sötétet jelentett a régi magyar nyelvben, ebből és a “csun” – fordulás szóösszetételből állt össze az ünnep elnevezése. Hitük szerint ez a nap a megújulást, az újjászületést jelképezte, a sötétség átfordulását a világosságba.
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
Pontosan mikor van 2020-ban a téli napforduló?
a) 2020. december 21. 10:02
b) 2020. december 21. 10:03
c) 2020. december 21. 10:04
Írd meg nekünk a helyes választ 2020. december 23. éjfélig a jatek@signal.hu e-mail címre és értékes SIGNAL Nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában tesszük közzé az ünnepek után.
Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Amit nem tudtál a karácsonyi dalokról…
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
A Csendes éj (Stille Nacht) című osztrák karácsonyi dal egyik alkotója sem élhette meg igazán a mű világhírűvé válását. Sem Franz Xaver Gruber, a Csendes éj! című karácsonyi ének zeneszerzője, sem Joseph Mohr, a dal szövegírója, aki a salzburgi hóhér keresztfia volt. A mű eredetileg gitárra íródott 1818-ban. Azért nem orgonára, mert az oberndorfi templom orgonájának fújtatóját átrágták az egerek. A népszerű karácsonyi dal 2011-ben felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára. Ami még érdekesség a művel kapcsolatan, hogy ez a második dal a világon, amit rádió játszott. (Az első egy Händel-szerzemény részlete volt.) Az első világháború alatt, 1914 karácsonyán, az angol, német és francia katonák tűzszünetet tartva énekelték együtt a Csendes éjt.
A Jingle Bells című dal nem is karácsonyra íródott, hanem Hálaadásra. Nem véletlen, hogy egyszer sem szerepel benne sem a „karácsonyfa", sem a „karácsony" szó. Azonban ez volt az első dal, amit az űrből közvetítettek: 1965. december 16-án a Gemini 6 legénysége játszotta el.
A The Huron Carol (más néven Jesous Ahatonhia) az első kanadai karácsonyi ének. 1642-ben szerezte a huron őslakosokat térítő jezsuita misszionárius, Jean de Brebeuf. A legnépszerűbb angolszász karácsonyi dalok többségét egyébként zsidók szerezték. (Pl. The Christmas Song, Santa Claus is Coming to Town, Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!, Rudoph the Red Nosed Reindeer, I'll Be Home for Christmas, Winter Wonderland, It's the Most Wonderful Time of the Year stb.)
A Must Be Santa eredetileg egy német kocsmadal volt. A Wham! zenekart 1984-ben beperelték a Last Christmas című daluk miatt. Állítólag túlságosan hasonlít Barry Manilow - Can't Smile Without You című dalára (Manilow lemezkiadója perelte be George Michaeléket). Végül peren kívül megegyeztek, s a kártérítési összeget jótékonysági célokra fordították.
Az O, Tannenbaum (Ó, zöld fenyő) német eredetű karácsonyi dal a 20. században kapott szerepet a karácsonyi repertorában, hiszen azelőtt tragikus szerelmesdal volt. Az eredetiben, vagyis Melchior Franck zeneszerző Ach, Tannenbaum című verziójában, még nem esett szó karácsonyfáról: a szerző az örökzöld növény állhatatosságát állítja szembe a csapodár szerető hűtlenségével.
A legrégebbi karácsonyi ének valószínűleg az Ó, jöjj, ó, jöjj, Immánuel. Igaz, csak a 18. században lett népszerű, de maga a dal több mint ezer éves. Gregorián szerzetesek szerezhették a 8-10. században.
A 18. századi God Rest - Ye Merry Gentlemen című angol karácsonyi népdalról Charles Dickens is említést tesz Karácsonyi ének című regényében. A dal címe nem azt jelenti, hogy „Isten nyugtasson, boldog Urak", ugyanis a „rest" régen a „megtart" szinonimája volt, a korabeli lejegyzésekben pedig vessző szerepel a „merry" szó után, tehát a cím jelentése: Isten tartson meg boldogságban benneteket, Urak!
Paul McCartney körülbelül 500 ezer dollárt keres évente a Wonderful Christmastime című dalával.
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
Lássuk, felismered-e a következő dalrészletet! A feladat, hogy a címét és az előadóját is helyesen kell eltalálnod! https://bit.ly/3pL2L9A
a) Jingle Bells
b) Band Aid: Do They Know It’s Christmas
c) Bing Crosby: Rudolph the red nosed reindeer
Írjátok meg nekünk a helyes választ 2020. december 24. éjfélig a jatek@signal.hu e-mail címre és értékes SIGNAL Nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában tesszük közzé az ünnepek után.
Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
A világ nagyon sok országában ünneplik a karácsonyt, de tudtad, hogy egy-egy népnek egész különleges szokásaik is vannak ilyenkor?
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
A karácsony az egyik legnagyobb keresztényünnep, az öröm és békesség, a család, a szeretet, az otthon és szülőföld ünnepe, amit a világ 160 országában ünnepelnek meg.
Bár az ünnep közös, az ünnepi hagyományok eltérőek, szinte ahány nemzet, annyi karácsony. Nézzük körül a világban, hogy mások hogyan ünnepelnek.
A karácsonyfa-állítás szokása Németországból ered, ahol a Weihnachtsmann, vagyis a karácsonymanó teszi a fa alá az ajándékokat. Az ország a színes és csillogó mütyürök országává válik karácsonykor. Az USA kivételével a világon nincs annyi lámpa, gyertya és műhó, mint itt.
Lengyelországban gyönyörű szokással kezdődik el a karácsony: 24-én este az egész család az eget kémleli, a betlehemi csillagot keresik. Aki először meglátja, elkiáltja magát és ettől a pillanattól kezdve köszöntik a családtagok karácsony ünnepét.
Az olaszok már december közepén felállítják a karácsonyfát, de az ajándékozással várnak Vízkereszt napjáig. Az ajándékokat Befana, a csúnya, de jólelkű boszorkány seprűnyélen lovagolva osztja szét. Karácsony estéjén az utcát ellepik a színesen és vidáman öltözött gyerekek, akik csak estefelé térnek haza. Rengeteg a betlehemi jászol az utcákon, tereken, házakban és templomokban.
Spanyolországban karácsony előtt az emberek lottót vásárolnak, melynek számait december 24-én húzzák ki, és énekelve ismertetik a nézőkkel. A gyerekek itt is csak vízkeresztkor kapják meg az ajándékokat, ők a háromkirályoktól.
Ukrajnában a hagyomány szerint egy szegény asszonynak nem volt pénze feldíszíteni a karácsonyfáját, de egy apró pók karácsony reggelére ezüstös hálóval befonta a fát így varázsolta ragyogóvá azt. Erre emlékezve az ukrán családok pókhálót rejtenek el a fán, és aki megtalálja, azé a jó szerencse.
Norvégiában karácsonykor a hiedelem szerint az összes seprűt el kell rejteni, mert különben előjönnek a gonosz boszorkányok.
Ausztráliában a Mikulás vagy szörfön érkezik vagy nyolc fehér kenguru húzta szánon. A karácsonyi vacsorát a tengerparton költik el, otthonaikat a karácsonyfa helyett őshonos növénnyel díszítik fel.
Indiában mivel nincs fenyőfa, az ünnepekre banán- vagy mangófát díszítenek fel.
Japánban szenteste szinte kötelező randizni, mert aki egyedül tölti a karácsonyt, az a következő évben magányos lesz. Egy másik érdekesség, amikor egy reklám meg tudja változtatja egy ország szokásait: 1974-ben a KFC olyan sikeres karácsonyi kampányt készített, hogy azóta hagyománnyá vált a japánoknál a karácsonyi KFC menü, amit családosan fogyasztanak el egy-egy gyorsétteremben.
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
Melyik ország használ hagyományos szalmadíszeket a karácsonyfa díszítéséhez?
a) Japán
b) Svédország
c) Olaszország
Írd meg nekünk a helyes választ 2020. december 25. éjfélig a jatek@signal.hu e-mail címre és értékes SIGNAL Nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés c. zárt Facebook csoportjában tesszük közzé az ünnepek után.
Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog új évet kívánunk!