A kártya jelenleg még
nem nyitható!
A karácsony története: I. rész
JÁTSSZ ajándékért!
Karácsony előtt...
A december 25-én ünnepelt karácsony egyszerre szent vallási ünnep és világméretű kulturális és kereskedelmi jelenség, amit két évezred óta az emberek Názáreti Jézus születésére emlékezve világszerte vallási és világi jellegű hagyományokkal egyaránt megünnepelnek. De ha jobban beleássuk magunkat a történelembe, hamar rájöhetünk, hogy a december 25-én tartandó ünnep számtalan ókori eredettörténettel és hagyománnyal rendelkezik, ami talán nem is annyira „szent” mint azt elsőre gondolnánk...
Réges-régen, még karácsony megünneplése előtt is sokféle nép élt a földön, változatos kultúrákkal és ünnepekkel. A Földnek és a Teremtőnek szóló különböző ünnepeik voltak, melyek közül az egyik legjelentősebbnek a téli napfordulót tartották. Ez az éves égi együttállás december 21. és 23. között történik, és a tél rövid, hideg napjainak végét, valamint a hosszabb, melegebb napok kezdetét jelzi a horizonton, ami számukra a nap eljövetelének ünnepét jelentette. A legtöbb ősi téli ünnepség ezekre a dátumokra vezethető vissza, és a történelem során az év egyik legspirituálisabb eseményeként tisztelték, bár eltérő néven. A téli napforduló idején, az emberek mindig is lakomáztak és ünnepeltek, és ajándékokat ajánlottak fel egymásnak és az égieknek.
Az ókori babilóniaiak például úgy hitték, hogy az égi királynő fia december 25-én született. Az ókori Egyiptomban ugyanezen a napon ünnepelték Ízisz istennő fiának születését, míg az ókori arabok úgy tartották, hogy a Hold december 24-én született. A rómaiak a téli napforduló közelében egy Saturnalia nevű ünnepet, valamint a Juvenaliát, a római gyermekek tiszteletére rendezett ünnepet is tartottak. Emellett a felsőbb osztályok tagjai gyakran ünnepelték december 25-én Mithra, a legyőzhetetlen Nap istenének születésnapját is.
Skandináviában az északiak december 21-től, a téli napfordulótól januárig ünnepelték a Yule-t. A nap visszatérésének elismeréseként az apák és a fiúk nagy fahasábokat vittek haza, amelyeket meggyújtottak, az emberek pedig addig lakomáztak, amíg a rönk el nem égett. Ez akár 12 napig is eltarthatott. Németországban a tél közepén az emberek a pogány skandináv főistent, Odint tisztelték. A németek rettegtek Odintól, mivel úgy hitték, hogy éjszakai repüléseket tesz az égen, hogy megfigyelje népét, majd eldöntse, ki boldogul vagy pusztul el. Jelenlététől tartva sokan inkább otthonaikban maradtak.
Összességében december vége Európa legtöbb területén tökéletes alkalom volt az ünneplésre. Az évnek ebben az időszakában a legtöbb szarvasmarhát levágták, hogy ne kelljen télen etetni őket, így sokak számára ez volt az év egyetlen olyan időszaka, amikor friss húshoz jutottak. Ezenkívül az év során készült bor és sör nagy része végre megerjedt és készen állt az ivásra.
Játék!
Melyik híres Római császár tért át a kereszténységre, és vezette be a karácsony ünnepét i. sz. 336-ban?
a, Augustus
b, Konstantin
c, Néró
Írd meg nekünk a helyes választ 2022. december 5. délig a jatek@signal.hu e-mail címre (KARÁCSONY TÖRTÉNETE I. tárggyal), és értékes SIGNAL ajándékot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2022. december 5-én. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
A Karácsony története II. rész
JÁTSSZ ajándékért!
Pogány ünnepből keresztény ünnepválik
A karácsony szerény kezdeteiből a világ legnagyobb ünnepévé nőtte ki magát közel 2000 év alatt. A karácsony napjainkban az egyik legfontosabb keresztény dátum a húsvét és pünkösd után. A karácsony ünneplése azonban nem volt általános a korai keresztények körében, ugyanis nem volt egyetértés abban, hogy mikor született Jézus, és néhányan ellenezték születésnapja megünneplését.
A kereszténység első éveiben a húsvét volt a fő ünnep, Jézus születését nem ünnepelték, ugyanis a Biblia nem említi születésének időpontját. Általánosan elterjedt nézet, hogy az egyház azért választotta december 25-öt a későbbi karácsony időpontjaként, hogy átvegye és magába olvassza a pogány Saturnalia ünnep hagyományait. Az először „Születés ünnepének” nevezett szokás 432-re Egyiptomba, a hatodik század végére pedig már Angliába is eljutott.
Azzal, hogy a karácsonyt a hagyományos téli napforduló ünnepeivel egy időben tartották, az egyházi vezetők megnövelték annak esélyét, hogy a karácsonyt a közvélemény elfogadja, ugyanakkor lemondtak arról, hogy megszabják, hogyan ünnepeljék azt. A középkorra a kereszténység nagyrészt felváltotta a pogány vallást, és annak ünnepeit. Karácsonykor a hívők templomba jártak, majd részeg, karneváli hangulatban, féktelenül ünnepeltek. Minden évben egy koldust vagy diákot koronáztak meg a "kegyetlenek urává", és a lelkes ünneplők az alattvaló szerepét játszották.
A szegények elmentek a gazdagok házaihoz, és a legjobb ételeket és italokat követelték tőlük. Ha a tulajdonosok nem tettek eleget a kérésnek, látogatóik valószínűleg csínytevésekkel terrorizálták őket. A karácsony lett az évnek az az időszaka, amikor a felsőbb osztályok a kevésbé szerencsés polgárok szórakoztatásával törleszthették valós vagy vélt "adósságukat" a társadalom felé. Az ajándékozást, amely a Saturnalia alkalmával is elterjedt volt, a karácsonyi ünnepekre is átvették. A születés történetét pedig zenével, művészettel és tánccal mesélték el.
A reformáció után egyes protestáns csoportok ellenezték a karácsonyi ünnepeket. Oliver Cromwell egyenes betiltotta őket Angliában. Az 1620-ban Amerikába érkező angol szeparatisták még Cromwellnél is puritánabb hitet vallottak, ennek eredményeként a karácsony nem is volt ünnep a korai Amerikában. Bostonban 1659 és 1681 között a karácsony megünneplését ténylegesen betiltották, és pénzbírsággal büntették annak ünneplését.
Játék!
Miért tartják úgy, hogy Jézus semmiképp sem születhetett decemberben?
a, Korabeli keresztény hagyományok miatt.
b, Jézus születésekor a Biblia szerint pásztorok legeltették a nyájat, és decemberben hideg lenne hozzá.
c, Augustus korabeli római feljegyzések miatt.
Írd meg nekünk a helyes választ 2022. december 5. délig a jatek@signal.hu e-mail címre (KARÁCSONY TÖRTÉNETE II. tárggyal), és értékes SIGNAL ajándékot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2022. december 6-án. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
szombat
Játék!
Mi sem tud jobban karácsonyi hangulatba repíteni mindenkit, mint egy mézeskalács házikó elkészítése és díszítése. Természetesen magad is sütheted a mézeskalácsház elemeit, mi azonban adunk egy tuti tippet: az IKEA-ban minden elemet készre sütve megtalálsz, a hozzá kapcsolodó díszítő elemekkel.
Díszíts a nyereményekért!
JÁTÉK! JÁTÉK! JÁTÉK!
Küld el nekünk az általad díszített mézeskalácsház fotóját 2021. december 13. 12:00-ig (délig) a jatek@signal.hu email címre "MÉZESKALÁCSHÁZ" tárggyal, és a közönség által legszebbnek értékelt mézeskalácsházak készítői értékes SIGNAL nyereménycsomagot és ajándéktárgyakat nyerhetnek. A nyertesek nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2021. december 17-én. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
vasárnap
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Jótékonysági Sütivásár: Emlékeztető
Idén először rendezünk Jótékonysági vásárt a SIGNAL falain belül egy jó cél érdekében!
Ha esetleg nem volt lehetőségetek a Világszép alapítványt támogatni, ez egy szuper alkalom arra, hogy holnap valami jót tegyetek hátrányos helyzetű embertársainkért! Sok kolléga már ma este lázasan sütni fogja a finomabbnál finomabb süteményeket, akiknek erőfeszítéseit nagyon köszönjük! Akik pedig nem sütnek, a kollégák süteményeinek megvásárlásával tudják támogatni az eseményt. Ne feledjétek, a befolyt összeg teljes egészében a Cipősdoboz akció számára kerül felajánlásra. Reméljük minél töbötökkel találkozunk holnap a nagykonyhában a finom sütemények közepette! :)
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
A Mikulás Igaz Története
Évről évre hagyomány a SIGNAL IDUNA falain belül, hogy december 6-án a Mikulás ajándékot hoz a dolgozók gyerekeinek. De vajon a jótékony, piros ruhás, fehér szakállas öregember története, aki a jó gyerekeknek ajándékot, a rosszaknak virgácsot hoz, valóban csak mind kitaláció, hogy a szülők rávegyék gyerekeiket a helyes viselkedésre? Olvass tovább, hogy megtudd, ki volt Szent Miklós, és hogy kiknek köszönhetjük a mai Mikulás alakját, akit gyermekek milliói várnak minden évben!
A Mikulás legendája több száz évre vezethető vissza, egy Szent Miklós nevű szerzetesig. Úgy tartják, hogy Miklós valamikor Kr. u. 280 körül született a mai Törökországban. A jámborságáért és jóságáért nagyra becsült Szent Miklós számos legenda tárgya lett. Azt mondják, hogy minden örökölt vagyonát elajándékozta, és a vidéket járta, hogy segítsen a szegényeken és a betegeken. Az egyik legismertebb Szent Miklós történet szerint Miklós megmentett három szegény nővért attól, hogy az apjuk eladja őket rabszolgának prostitúcióra, és hozományt adott nekik, hogy férjhez mehessenek.
Hosszú évek alatt Miklós népszerűsége elterjedt, és a gyermekek és a tengerészek védelmezőjeként, később védőszentjeként vált ismertté. Ünnepét halálának évfordulóján, december 6-án ünnepelik hazánkban és sok más európai országban egyaránt. A reneszánsz korára Szent Miklós volt a legnépszerűbb szent Európában, még a protestáns reformáció után is. A Santa Claus név a Sinter Klaasból alakult ki, amely a Sint Nikolaas (hollandul Szent Miklós) rövidített formája.
Szent Miklós a 18. század vége felé tört be először az amerikai populáris kultúrába. Egy New York-i újság 1773 decemberében arról számolt be, hogy holland családok csoportjai gyűltek össze, hogy megünnepeljék halálának évfordulóját. Ahogy a hírneve nőtt, Sinter Klaas-t a kék háromszögletű kalapot, piros mellényt és sárga harisnyát viselő "gazembertől" a széles karimájú kalapot és "hatalmas flamand harisnyát" viselő férfiig sokféleképpen ábrázolták.
1822-ben Clement Clarke Moore püspöki lelkész karácsonyi verset írt három lánya számára "'Twas The Night Before Christmas" (Karácsony előtti éjszaka) címmel. Moore verse nagyban felelős a Mikulásról alkotott modern képünkért, amely szerint a Mikulás egy "jókedvű öreg manó", akinek köpcös alakja és természetfeletti képessége van arra, hogy egy egyszerű fejbiccentéssel felmásszon a kéményen! Moore verse hozzájárult a Mikulás ma már ismert képének népszerűsítéséhez, aki Karácsony este "miniatűr szánon", amit nyolc repülő rénszarvas vezet, házról házra jár, hogy ajándékokat hagyjon az arra érdemes gyerekeknek. 1881-ben Thomas Nast politikai karikaturista Moore versét használta fel, hogy megalkossa az első olyan képet, amely megfelel a Mikulásról alkotott modern képünknek. Karikatúrája a Mikulást kerek, vidám, telt, fehér szakállú férfiként ábrázolta, kezében a szerencsés gyerekeknek szánt játékokkal megrakott zsákkal. Nast adta a Mikulásnak a fehér szőrrel szegélyezett élénkpiros öltönyt, az északi sarki műhelyt, a manókat és persze a feleségét, Mikulás asszonyt.
A főként a gyermekek köré összpontosuló ajándékozás az ünnep 19. század eleji megfiatalodása óta fontos része a karácsonyi ünnepkörnek. Csak idő kérdése volt, hogy a boltok is elkezdték a gyerekeket és szüleiket az "élő" Mikulás megpillantásának csábításával vonzani. Az 1890-es évek elején az Üdvhadsereg elkezdett munkanélküli férfiakat Mikulás-jelmezbe öltöztetni, és New York utcáira küldték őket, hogy adományokat gyűjtsenek. Az Üdvhadsereg ismerős Mikulásai azóta is ott csengetnek az amerikai városok utcasarkán.
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Kincskeresés az Irodákban!
Mert nem csak a gyerekek szeretik a meglepetéseket…
Tegnap a Mikulás és Manói látogatásukat tették a székházunkban, és a Mikulás megkérte lelkes segédjeit, hogy rejtsenek el meglepetéseket az irodákban. Keressétek az elrejtett, felragasztott ajándékokat ahol csak tudjátok, ugyanis a Manók furfangosak ám! A Mikulás Manói csak arra kérnek titeket, hogy a megtalált kisebb-nagyobb meglepetésekkel együtt készítsetek egy szelfit magatokról, és küldjétek el azt a jatek@signal.hu e-mail címre „kincskeresés” tárggyal, valamint a megtalált „kincs” kódjával. A megtalált ajándék természetesen a tiétek! :)
A lelkes kincskeresők névsorát az online évzáró keretében ismertetjük! A kincskeresés határideje: december 12. (hétfő) 16:00!
Kincsekre fel! :)
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Együtt, egy jó ügyért!– Világszép Alapítvány
Már hagyománya van annak, hogy társadalmi felelősségvállalás keretében érdemi segítséget vagy tárgyi adományt nyújtunk támogatást igénylő vagy rászoruló közösségeknek. Idén is folytatjuk együttműködésünket a Világszép Alapítvánnyal, hogy az állami gondoskodásban élő gyerekek kívánságait teljesíthesse karácsonykor. Társaságunk a partnerek ajándékaira szánt összeget a Világszép Alapítvány pártfogoltjai javára fordítja, idén 1 000 000 Ft pénzbeli adománnyal támogattuk őket.
Csak úgy, mint a tavalyi évben, személyes felajánlásaitokkal a gyermekek egyéni kívánságait most is sikerült teljesíteni, így az ajándékokkal mind hozzájárultatok az ünnep meghittségéhez. Idén 34 gyermek karácsonyát tudjuk így közösen szebbé varázsolni.
Az alapítvány munkájáról bővebben a csatolt dokumentumban, valamint az alapítvány honlapján, a https://vilagszepalapitvany.hu/ weboldalon olvashattok.
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Egyiptom és a Téli Napforduló
JÁTSSZ ajándékért!
A téli napforduló, amely a latin ’solstitium’ szóból ered, az évnek az az időszaka, amikor a Nap éves vándorlása során eléri legalacsonyabb pontját, mielőtt újra felemelkedik, hogy felkészüljön a nyári hónapokra. December 21-től 24-ig tart, összesen 3 teljes napig. A Nap megfigyelése az évnek ebben az időszakában legelőször az ókori Egyiptomban jelent meg i.e. 4000 körül. Számukra a Nap megfigyelésének és tiszteletének jelentősége volt, december 25-öt a Nap születésnapjának is tartották.
A téli napfordulóhoz több különböző isten legendája vagy tisztelete is kapcsolódik. Az egyik legenda Ozirisz istené, akit a történet szerint féltékeny testvére, Szet meggyilkolt, testét feldarabolta és testrészeit Egyiptom-szerte elrejtette. Felesége, Ízisz megkereste Ozirisz maradványait, és december 25-én visszahozta őt az életbe. Halála és feltámadása a Nap fel- és lenyugvását szimbolizálta, vagy annak újraszületését.
Ám idővel Egyiptom egyes szektái a Napot a mitológiájukból származó messiás-szerű alakokkal kezdték összekapcsolni. Ez vezetett Hórusz néphitéhez, mely mítosz arra szolgált, hogy megmagyarázza, mi történik az égi birodalomban a napfordulókor, majd vallási dogmává alakult át. Így Hórusz lett Rá egyiptomi főisten látható ábrázolása, azaz; isten ”napja”. Így a december 25-e előtt és után tartott ünnepségek átalakultak olyan szokásokká, amelyek Hórusz előtt is tisztelegtek. Ezt a koncepciót később a babilóniaiak, perzsák, görögök lemásolták, akik helyettesítették Hóruszt saját isteneikkel. Ahogy a történeteket, úgy a népszokásokat is átvették, csak itt-ott változtattak a saját kultúrájuknak megfelelő elemeken.
Az ókori egyiptomiak a napfordulót többek között úgy ünnepelték, hogy otthonaikat datolyapálmák zöld leveleivel díszítették. A datolyaszezon vége, amikor a gyümölcsöt le kellett szüretelni, szintén egybeesett a napfordulóval. Ez további kapcsolatot sugall a pálma és a téli ünnepek között, mivel a szüret vége a gyümölcsök bőségét jelentette. A fák bőséges és hasznos erőforrást jelentettek az egyiptomiak számára, a gyümölcsöket táplálkozásra, a fát menedékül használták, a levelekre pedig, ha kifehéredtek, írni lehetett. A levelek otthonaikban egész évben zöldek voltak, ami a halhatatlanságot jelképezte, az élet halál feletti győzelmének szimbólumaként is használták őket. Az ókori egyiptomiak ünnepein játékokból, nagyszabású lakomákból és partikból sem volt hiány.
Játék!
Az ókori egyiptomiaknak egész évben számos ünnepük és fesztiváljuk volt. Sok ünnepük a holdnaptár időzítésén vagy a Nílus áradásán alapult. Az ókori egyiptomi kultúra virágzása főképp a Nílus folyóhoz köthető, mely a leghosszabb folyó a Földön.
Hány km hosszú a Nílus folyó?
a, 5 920
b, 3 180
c, 6 650
Írd meg nekünk a helyes választ 2022. december 13. délig a jatek@signal.hu e-mail címre (EGYIPTOM tárggyal), és értékes SIGNAL ajándékot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2022. december 13-án. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
szombat
Dél-Korea hivatalosan buddhista ország, de mivel a keresztény vallásúak száma nagyobb, mint bármely más ázsiai országban, a karácsonyt sokan ünneplik. Dél-Korea az egyetlen ázsiai ország, amely nemzeti ünnepként ismeri el a karácsonyt. A Seollal vagy a Chuseok-kal ellentétben a karácsony nem nagy hagyományos ünnep, az ünnepet gyakran "Valentin-nap a Mikulással" néven is emlegetik, és az emberek gyakran inkább a partnerükkel, mint sem a tágabb családi körrel töltik az ünnepet.
Mivel a koreaiak többsége lakásban él, kevesebben tudják feldíszíteni az otthonukat kívülről, vagy díszítenek karácsonyfát. A templomokat, bevásárlóközpontokat és utcákat azonban kivilágítják az ünnepi időszakban. Az ünnepi menü általában olyan ételeket tartalmaz, mint a „bulgogi” (grillezett marhahús), édesburgonya-tészta és „kimchi” (koreai savanyított retek). A vacsorát karácsonyi tortával (gyakran gyümölcsökkel díszített párolt rizstortával) zárják.
Játék!
Mi az egyik legközkedveltebb karácsonyi ajándék Dél-Koreában?
a, édesség
b, gyertya
c, pénz
Írd meg nekünk a helyes választ 2021. december 12. éjfélig a jatek@signal.hu e-mail címre KOREA tárggyal, és értékes SIGNAL nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2021. december 13-án. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
vasárnap
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Róma és a Saturnalia Ünnepe
JÁTSSZ ajándékért!
A december közepén tartott Saturnalia egy ókori római pogány fesztivál, amely a mezőgazdaság istenének, Szaturnusznak a tiszteletére rendezett ünnep. Mivel az ünnep időpontja a téli napfordulóhoz közel esett, a Saturnalia-ünnepségekből ered számos olyan hagyomány, amelyet ma a karácsonyhoz kötünk, például a koszorúk, a gyertyák, a lakomák és persze az ajándékozás.
A Saturnalia, az ókori római naptár legnépszerűbb ünnepe, a tél közepének és a téli napfordulónak a régebbi, földműveléssel kapcsolatos rituáléiból ered, különösen abból a gyakorlatból, hogy a téli vetés idején ajándékokat vagy áldozatokat mutattak be az isteneknek.
Szaturnusznak, a földművelés és az idő római istenének pogány ünneplése egyetlen napnak indult, de a késő köztársaság idejére (i. e. 133-31) egyhetes ünneppé bővült, amely december 17-én kezdődött. (A rómaiak által akkoriban használt Julián-naptár szerint a téli napforduló december 25-re esett).
A Saturnalia idején a munka és az üzleti élet leállt. Az iskolák és a bíróságok bezártak, a szokásos társadalmi életet felfüggesztették. Az emberek koszorúkkal és más zöld növényekkel díszítették fel otthonaikat, és levetették hagyományos tógáikat a szintézis néven ismert színes ruhák javára. A császárok a nép mulattatásáról is gondoskodtak: cirkuszi versenyek, gladiátorjátékok és felvonulások követték egymást. Még a rabszolgáknak sem kellett dolgozniuk Saturnalia idején, hanem részt vehettek az ünnepségeken; egyes esetekben az asztalfőn ültek, miközben uraik kiszolgálták őket.
Munka helyett a rómaiak a Saturnaliát szerencsejátékkal, énekléssel, zenéléssel, lakomázással és egymás megajándékozásával töltötték. A cerei nevű viaszgyertyák gyakori ajándékok voltak a Saturnalia idején, a napforduló után visszatérő fény jeleként. A Saturnalia utolsó napján, a Sigillaria néven ismert ünnepségen sok római kis terrakotta figurákat, úgynevezett signillariákat adott barátainak és szeretteinek, ami utalhatott a régebbi, emberáldozattal járó ünnepségekre.
A Saturnalia messze a legvidámabb római ünnep volt; a római költő, Catullus úgy jellemezte, hogy "a legjobb idők legjobbja". Az ünnepségek olyannyira tombolóak voltak, hogy Plinius római író állítólag hangszigetelt szobát épített, hogy a zajos ünnepségek alatt is tudjon dolgozni.Játék:Sok római háztartásban látszatkirályt választottak: a Saturnalicius princeps, vagyis a "Saturnalia vezetője", akit néha "a zűrzavar urának" is neveztek. Általában a háztartás alacsonyabb rangú tagja volt ez a figura, aki az ünnepségek alatt a csínytevésért volt felelős - sértegette a vendégeket, őrült ruhákat viselt, nőket és lányokat kergetett –, a szokásos római rend helyett a káosz felett uralkodott.
JÁTÉK!
Milyen módon választották ki a rómaiak a ház Tréfás Királyát, vagyis a Saturnalia Királyt?
a, a helyi jósnőhöz folyamodtak, akik korabeli római jóslási technikákat hívtak segítségül
b, kockajátékkal, vagy süteménybe rejtett érmével
c, kő-papír-ollóval
Írd meg nekünk a helyes választ 2022. december 14. délig a jatek@signal.hu e-mail címre (RÓMA tárggyal), és értékes SIGNAL ajándékot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2022. december 14-én. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Yalda ünnepe
JÁTSSZ ajándékért!
A Shabe Yalda, vagy Yalda éjszaka az ünneplés és a vidámság estéje december végén a téli napforduló tájékán, melyet az ókori Perzsiában kezdtek ünnepelni, ami mind a mai napig népszerű maradt a térségben. Feltehetően ünnepüket a babiloniakhoz hasonlóan az egyiptomi napforduló ünnepéről mintázták. Ezen az éjszakán az emberek összegyűltek családjukkal és barátaikkal, finom ételeket ettek, ittak, és egész éjjel vidám dalokat énekeltek, valamint régi idők történeteit mesélték egymásnak.
Az ősi perzsák megélhetése a mezőgazdaságtól függött, és az évszakok változásának megfelelően kellett ültetniük és gyűjteniük. Tapasztalatból megtanulták, hogy a hosszabb nappalok és a meleg napsugarak segítették a termést, a gyűjtögető hónapok pedig rövidebb nappalokat és hosszabb éjszakákat hoztak. Felfedezték, hogy az év leghosszabb éjszakája után a nappali órák egyre hosszabbak lettek.
Ezt az éjszakát Yaldának hívták, ami annyit tesz, hogy „a Nap újjászületése”, így a fény sötétség feletti győzelmének ünnepe volt ez. Napnyugtakor tüzet gyújtottak és a következő nap első napsugaráig égve tartották azt. A Yalda a mai napig az egyik legősibb ünnepi szertartás, amelyet Iránban a perzsa birodalom idejétől kezdve évszázadok óta ünnepelnek. Iránon kívül Tádzsikisztánban, Afganisztánban, Azerbajdzsánban és Örményországban is ünneplik, és néhány, a Yaldához hasonló szertartást Pakisztánban és Észak-Indiában is megtartanak az évnek ugyanebben az időszakában.
A hagyomány szerint az irániak a Yalda estéjén összegyűlnek a család idősebb tagjainak otthonában, esznek, teát és sharbatot (házi készítésű gyümölcsszirupból készült édes italt) isznak. A Yalda fő gyümölcsei a görögdinnye, gránátalma, datolyaszilva, alma és körte, bár más gyümölcsök, mint például a narancs, a mandarin és a kivi is kaphatók ma Iránban, az évnek ebben az időszakában. A régi időkben a nyári gyümölcsöket, például a görögdinnyét, a körtét és az almát egy speciális hűtőházban, egy úgynevezett "anbar"-ban őrizték meg a romlástól, ágak és levelek alá temetve, a Yalda éjszakájáig. Az ősi mítosz szerint ugyanis a görögdinnye fogyasztása a Yalda éjszakáján immunissá teszi az embert a hideg téli időjárásra, valamint a következő nyári hőségre. Irán egyes részein a vőlegény családja egy szépen feldíszített görögdinnyét küld különböző friss és szárított gyümölcsökkel, valamint ajándékokkal és ékszerekkel együtt a leendő menyasszony otthonába. A Yalda éjszakáján emellett dió és szárított gyümölcsök fogyasztása is népszerű.
Perzsa versek és mitológiai történetek felolvasásával teszik ezt az egyébként hideg téli estét egy kellemes családi és baráti összejövetellé. A Yalda a jövőbe vetett reménnyel és boldogsággal teli éjszaka a fiatalok és az idősek számára egyaránt. Van egy farsi nyelvű mondás, amely így hangzik: „Olyan hosszú és boldog életet kívánok, mint a Shabe Yalda, édeset, mint a görögdinnye, és gyümölcsözőt, mint a gránátalma!”
Játék!
A Yalda éjszakájára készített különleges ételek családonként változnak, és Irán különböző régióiban az alapanyagok elérhetőségétől is nagyban függnek. A választék végtelen, de hogy csak a legnépszerűbbeket említsük: Fesenjoon, Sabzi Polo ba Mahi, Ash Reshteh, Khoresh Bademjan.
Melyik a rizses halétel a fentebb említettek közül?
a, Fesenjoon
b, Sabzi Polo ba Hami
c, Khoresh Bademjan
Írd meg nekünk a helyes választ 2022. december 15. délig a jatek@signal.hu e-mail címre (Perzsia tárggyal), és értékes SIGNAL ajándékot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2022. december 15-én. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
SIGNAL IDUNA Évzáró Online Rendezvény
Ne feledd, szeretettel várunk a SIGNAL IDUNA évzáró rendezvényén ma délután. A tavalyihoz hasonlóan sajnos idén sem tudunk személyesen karácsonyi ünnepségen találkozni, de reméljük, hogy a hangulat így is felejthetetlen lesz!
Időpont: 14.00 – 15.00
Helyszín: Hibrid (A Zoom linket lent találod, amennyiben személyesen szeretnéd meghallgatni, úgy a Duna-Tisza tárgyalóban a befogadóképesség erejéig van rá lehetőség.)
Kérjük, ha van lehetőséged már előtte csatlakozz be, szeretnénk pontosan kezdeni. A Zoom szobát 15 perccel korábban, 13:45-kor nyitjuk meg. A Zoom meeting-hez való csatlakozást itt találod:
https://signal-hu.zoom.us/j/82991615468?pwd=UXpjZzBQbndOZnNHekVWTE0vQ3I2UT09
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Koleda Ünnepe
JÁTSSZ ajándékért!
A Koleda vagy Koliada egy ősi, kereszténység előtti szláv fesztivál, amely a téli napfordulót jelképezte. Más népek decemberi ünnepéhez hasonlóan ez az ünnep is valamilyen szinten a karácsony részévé vált a történelem során, annak szent, vagy éppen kevésbé szent hagyományaival karöltve.
Az ősi szlávok úgy hitték, hogy a sötét és hideg tél idején a legvékonyabb a határ a szellemi és a halandó világ között. A Koleda célja az volt, hogy új fényt hozzon ebbe a sötét időszakba, és felkészítse a szláv embereket a következő évre úgy, hogy megáldja a helyi háztartásokat és távol tartja a rosszindulatú szellemeket. Ezért a Koledára készülve gyertyákat és máglyákat gyújtottak, hogy segítsék a tél tavaszba fordulását, és jelképezzék a Nap visszatérését. Ez reményt adott az ősi szlávoknak, és feldobta a lelküket a nyomasztó tél alatt.
Maga a Koleda egy látványos rituálé volt. A fiatalok egy csoportja házi készítésű jelmezekbe öltözve és túlvilági maszkokat viselve végigsétált a falun, és minden egyes háznál, ahol elhaladtak, különleges énekeket énekeltek. A jelmezek célja az volt, hogy megtestesítsék a halott ősök szellemeit, és hogy elriasszák a démonokat a halandó világba való belépéstől. A dalok megáldották és megtisztították a háztartást a gonosztól, cserébe pedig a tulajdonos édességet és pénzt adott.
Egy rituális fadarab meggyújtása szintén az ünnep része volt Koleda éjszakáján. Egy visszatérő szereplő, az Öregember vagy más néven Polaznik jelent meg ennél a rituális tűznél, hogy tanácsot adjon és jósoljon. Polaznik volt Veles - a zene, a föld, a víz, az ismeretlen és az alvilág szláv istenének - megtestesítője és hírnöke. Ezután megütötte a farakást, hogy szikrákat szórjon az istenekhez intézett imák közvetítéseként. Úgy tartották, hogy minél messzebbre szállnak a szikrák, annál gyümölcsözőbb lesz a következő év.
Ahogy a szlávok kereszténnyé váltak, a Koleda is beolvadt a karácsony ünnepébe. Azonban a karácsony esti tölgyfaág elégetésének széles körben elterjedt hagyományától kezdve a Vánoční koleda énekléséig, sőt, Polaznik Szent Miklós, vagyis a Mikulás alakjává való átalakulásáig, a szláv ősök hagyományai mind a mai napig hatással vannak kultúránkra.
Játék!
Az Ortodox keresztény karácsonyi szokások közé tartozik a mai napig egy rituális fadarab, vagy farakás elégetése. Hogy nevezik ezt a fadarabot?
a, budnik
b, losif
c, kir
Írd meg nekünk a helyes választ 2022. december 19. délig a jatek@signal.hu e-mail címre (KOLEDA tárggyal), és értékes SIGNAL ajándékot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2022. december 19-én. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Druidák és a Téli Napforduló
JÁTSSZ ajándékért!
A druidák, más népekhez hasonlóan, nagy jelentőséget tulajdonítottak a téli napfordulónak, melyet a több ezer éves Stonehenge-nél ünnepeltek, szent templomként tekintve arra. Bár hagyományaik nem formálták a mai keresztény karácsony történetét és szokásait, mégis a mai napig karácsony környékén rengeteg turista látogatja meg az emlékművet.
A druidák évszázadok óta ünneplik a Nap visszatérését. John Aubrey angol író a 17. században írt arról az erős feltételezésről, hogy az angliai Wiltshire-ben található nagy őskori kőkörök, vagyis a Stonehenge, a druidák temploma volt. A béke, természet és a harmónia kedvelő druidák évente kétszer zarándokoltak el Stonehenge-be, hogy a nyári és a téli napfordulót megünnepeljék. Az első druidák Nagy-Britannia pre-kelta lakói voltak, vagyis a kelta pogányok egy csoportja, akik így idővel a Stonehenge történelmi helyszínét saját történelmük részévé tették.
Annak ellenére, hogy a nyári napfordulót és a napéjegyenlőséget is ünneplik, a téli napforduló az év legfontosabb napja Stonehenge-ben. A Stonehenge építői számára a tél közepi napforduló feltehetően fontosabb volt, ugyanis az a nappalok hosszabbodását, az időjárás javulását - és ezzel együtt életük könnyebbé válását vetítette előre.
Napjainkban a téli napforduló megünneplése összehozza Anglia New Age törzseit, például a neodruidákat, a neopagán és a wicca vallásúakat a világ minden tájáról érkező turistákkal és utazókkal, akik a téli napforduló megünneplésére és megtapasztalására érkeznek Stonehenge-be .
Játék!
A júniusi nyári napforduló idején, a Nap a Stonehenge-i kőkör közepén kel fel és ragyog át. A kör előtt a tengelyvonal mindkét oldalán kövek voltak, és ez azt a benyomást keltette, hogy a Nap a kövek közötti folyosót követi. Az, hogy milyen célt szolgálhatott a kőkör, mai napig csak találgatni tudják. Egyesek szerint naptár, mások szerint rituális helyszín lehetett, vagy mindkettő. Ha az egykor különösen nagy jelentőséggel bíró időpontban, a nyári napfordulókor északkelet felé nézünk, a kör közepén állva, akkor a nap éppen az úgynevezett Sarokkő vagy Napkő mögött megy le.
Milyen magas ez a Napkő?
a, 3 méter 30 cm
b, 4 méter
c, 4 méter 90 cm
Írd meg nekünk a helyes választ 2022. december 20. délig a jatek@signal.hu e-mail címre (DRUIDÁK tárggyal), és értékes SIGNAL ajándékot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2022. december 20-án. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
szombat
Bár Japánban a karácsony nem nemzeti ünnep, (mivel a teljes japán lakosságnak csak körülbelül 1 százaléka keresztény), mégis az egész országot karácsonyi fények és hangulat árasztja el. Náluk a karácsony vallási ünnep helyett a boldogság terjesztésének ünnepe, a barátok és a párok számára a bulik, és a közös vacsorák jellemzik ezt az időszakot.
A szenteste az év legromantikusabb napja, mondhatni ez a Valentin-nap japán változata. A japán fiatal párok a legromantikusabb éttermekben vacsoráznak, a boltokban romantikus karácsonyi ajándékokat árulnak, az utcákat pedig a tökéletességig feldíszítik. Japánban inkább az újév (január 1-je) az az időszak, amikor a család apraja-nagyja összegyűlik, és templomba mennek.
Becslések szerint minden karácsonykor 3,6 millió japán család a karácsonyi ünnepi vacsorát nem máshonnan rendeli, mint a Kentucky Fried Chicken-től (KFC). Valahogy ez az egyik legszentebb, a japán karácsonyi hangulatot igazán megtestesítő hagyomány. A kereslet olyan nagy, hogy az emberek már hat héttel korábban elkezdik leadni a megrendeléseiket a különleges karácsonyi menüre. Karácsony napján pedig olyan hosszú a sorban állás, hogy órákig tart, mire az emberek kézhez kapják rendelésüket.
Emellett a japánok karácsonyi tortát is fogyasztanak, vagyis "kurisumasu keki"-t ami gyakorlatilag minden utcasarkon kapható. Ez a desszert könnyű és szivacsos, tejszínhabos töltelékkel és mázzal, tetején mélyvörös eper szeletekkel.
Játék!
A KFC-s karácsonyi menü hagyománya évtizedekre vezethető vissza, kitalálója pedig az ország első KFC-menedzsere, Takeshi Okawa volt. A karácsonykor árusítandó "partivödör" ötlete egy álomban jutott eszébe, nem sokkal azután, hogy a cég megnyitotta kapuit Japánban. Pár évre rá egy hatalmas országos karácsonyi marketingkampányt indított, amely olyan nagy sikert aratott, hogy a karácsonyi KFC a mai napig nagy népszerűségnek örvend.
Melyik évben volt a japán KFC első karácsonyi kampánya?
a, 1990
b, 1974
c, 1981
Küldd el nekünk a helyes választ 2021. december 19. éjfélig a jatek@signal.hu e-mail címre JAPÁN tárggyal, és értékes SIGNAL nyereménycsomagot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2021. december 20-án. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
vasárnap
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
A Vikingek "Karácsonya"
JÁTSSZ Ajándékért!
A vikingek, sok más néphez hasonlóan, minden decemberben megünnepelték a téli napfordulót. Az ünneplés során 12 napon át folyamatosan ittak, lakomáztak, énekeltek, játszottak, és áldozatokat mutattak be az isteneknek és az ősök szellemeinek. Sok mai karácsonyi hagyomány gyökereit fedezhetjük fel a vikingek téli napfordulós ünnepségében.
Az ünnepet "Yule"-nak nevezték, amit érdekességképp ugyanúgy ejtenek, mint a mai norvég karácsony elnevezését, vagyis "Jul"-nak. A vikingek úgy hitték, hogy Odin, a nagy isten és más istenek atyja átlovagol az éjszakai égbolton, és meglátogatja őket otthonukban. A viking gyerekek a téli napforduló előestéjén a kandalló mellett hagyták a cipőjüket, cukorral és szénával, Odin nyolclábú lovának, Sleipnirnek (ismerősen hangzik a történet?). A kereszténység akkor érte el Európát, amikor a vikingek még hittek a pogány mitológiájukban, így az északi hagyományok keveredtek a keresztény hagyományokkal.
Valójában a vikingek sok olyan karácsonyi szokással rendelkeztek, amelyek ma sem vesztek el. Volt egy Yule-fájuk, amely a későbbi karácsonyfát ihlette. A zöld fát gyakran az északi istenek kis szobraival, ételekkel és ruhákkal díszítették. Megpróbálták megidézni az erdők szellemét. Az ünnepi koszorú egy óriási kerék volt, amelyet a vikingek felgyújtottak, és egy hegyről dobtak lefelé, hogy a Nap visszatérését kívánják. Az elméletek szerint a Yule-koszorú volt a mai karácsonyi koszorú őse.
A fagyöngynek szintén mitikus jelentősége volt. Az északi legendák szerint a fény istenét, Baldert egy fagyöngyből készült nyílvesszővel megölték, de feltámadt, amikor anyja könnyei vörösre festették a növény bogyóit. A fagyöngy így a feltámadást és a tél végére vonatkozó reményt jelképezte.
Emellett a Yule-ünnepségek során kiválasztottak egy személyt, aki beöltözött az "Öreg télnek", leggyakrabban egy fehér szakállú, csuklyás bundába öltözött férfinak, aki Odint jelképezte. Ez a személy járta a közösséget, és részt vett a különböző ünnepségeken. Sokak szerint az Öreg tél ihlette a mai Télapó megjelenését.
Játék!
A közös indoeurópai hiedelmekben az aratáskor összekötött utolsó gabonakötegnek, mint az aratás szellemének mágikus tulajdonságot tulajdonítottak, és a Yule-ünnepségre tartogatták, amelyet többek között Yule- kecskének (Julbocken) neveztek. Ma is találunk karácsonykor díszítésként használt szalmakecskéket. A Yule- kecske az ősi vikingek pogány ünnepének egyik legfontosabb része volt. Az északi Thor isten imádatához kapcsolódott, aki két kecske által húzott szekéren lovagolt az égen.
Mi volt Thor két kecskéjének neve?
a, Ragnar és Ivar
b, Frigg és Sif
c, Tanngrisnir és Tanngnjóstr
Írd meg nekünk a helyes választ 2022. december 21. délig a jatek@signal.hu e-mail címre ("Vikingek" tárggyal), és értékes SIGNAL ajándékot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2022. december 21-én. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Hanuka
JÁTSSZ Ajándékért!
A Hanuka néven ismert nyolcnapos zsidó ünnep a jeruzsálemi második templom újraavatására emlékezik a Kr. e. második századból, ahol a legenda szerint a zsidók a makkabeus felkelés során fellázadtak görög-szíriai elnyomóik ellen. A Hanuka, ami héberül "felszentelést" jelent, a héber naptár szerint Kislev 25-én kezdődik, és általában novemberre vagy decemberre esik, gyakran átfedésben a karácsony ünnepével. A fények ünnepét főként a menóra meggyújtásával, hagyományos ételekkel, játékokkal és ajándékokkal ünneplik.
A Hanuka ünnepét inspiráló események a zsidó történelem egy különösen viharos szakaszában történtek. Kr. e. 200 körül Júdea - más néven Izrael földje - III. Antiochus, a szeleukida szíriai király ellenőrzése alá került, aki megengedte az ott élő zsidóknak, hogy továbbra is gyakorolják vallásukat. Fia, IV. Antiokhosz Epifánész kevésbé bizonyult jóindulatúnak: Az ókori források szerint betiltotta a zsidó vallást, és elrendelte, hogy a zsidók görög isteneket imádjanak. Kr. e. 168-ban katonái Jeruzsálemre támadtak, több ezer embert lemészároltak, és megszentségtelenítették a város szent Második Templomát: oltárt emeltek Zeusznak, és disznókat áldoztak fel a szent falakon belül.
Nem sokkal később nagyszabású lázadás tört ki Antiochus és a szeleukida monarchia ellen, melynek eredményeképp Kr. e. 164-re a zsidók sikeresen kiűzték a szíriaiakat Jeruzsálemből. A felkelés vezetője, Júda Makkabeus felszólította követőit, hogy tisztítsák meg a Második Templomot, építsék újjá az oltárt és gyújtsák meg a menórát - az arany gyertyatartót, amelynek hét ága a tudást és a teremtést jelképezte, és amelyet minden éjjel égve kellett tartani.
A Talmud, a judaizmus egyik legfontosabb szövege szerint a zsidók, akik részt vettek a második templom újraavatásán, tanúi voltak egy csodának. Bár csak annyi romlatlan olívaolaj állt rendelkezésre, hogy a menóra gyertyái egyetlen napig égjenek, a lángok nyolc éjszakán át pislákoltak, így volt idejük új utánpótlást találni. Ez a csodálatos esemény arra ösztönözte a zsidó bölcseket, hogy évente nyolcnapos ünnepet hirdessenek.
A Hanuka ünnepe a kilenc ágú menóra meggyújtásáról szól, amelyet héberül hanukiának neveznek. Az ünnep mind a nyolc éjszakáján napnyugta után újabb gyertyát tesznek a menórára; a kilencedik gyertya, az úgynevezett sámasz ("segítő") a többi gyertya meggyújtására szolgál. A zsidók általában áldásokat mondanak e szertartás során, és a menórát jól láthatóan kiteszik egy ablakba, hogy másokat is emlékeztessenek az ünnepet ihlető csodára.
A hanukai csodára utalva a hagyományos hanukai ételeket olajban sütik. A burgonyás palacsinta (latkes) és a lekvárral töltött fánk (sufganiyot) különösen népszerű sok zsidó háztartásban. A hanukai szokások közé tartozik még a dreidelnek nevezett négyoldalú forgókkal való játék és az ajándékok cseréje.
Játék!
A hanuka története miért nem szerepel a Tórában?
a, Mert annak megírása után történtek azok az események, amelyek az ünnepet ihlették.
b, A hanuka története valójában szerepel a Tórában, csak Pészah ünnep néven.
c, Mert a korabeli zsidó vallási vezetők eltérő véleményen voltak afelől, hogy valóban isteni csoda történt-e.
Írd meg nekünk a helyes választ 2022. december 22. délig a jatek@signal.hu e-mail címre (HANUKA tárggyal), és értékes SIGNAL ajándékot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2022. december 22-én. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
A Karácsony Története: III. rész
JÁTSSZ ajándékcsomagért!
A modern karácsony kialakulása
Az amerikai forradalom után az angol szokások kimentek a divatból, beleértve a karácsonyt is. A karácsonyi ünnepségek a 19. században váltak ismét gyakoribbá az Egyesült Államokban. Újra feltalálták a karácsonyt, hogy kiszolgálják a növekvő nemzet kulturális igényeit és egy zajos farsangi ünnepből a béke és a nosztalgia családközpontú napjává változtatták.
A 19. század eleje az osztálykonfliktusok és a zűrzavarok időszaka volt. Magas volt a munkanélküliség és a kiábrándult osztályok bandalázadásai gyakran a karácsonyi időszakban történtek. 1828-ban a New York-i városi tanács egy karácsonyi zavargásra válaszul létrehozta a város első rendőri testületét. Ez katalizálta a felsőbb osztályok egyes tagjait, hogy elkezdjék megváltoztatni a karácsony megünneplésének módját Amerikában.
A vasárnapi iskolákban a karácsonyi istentiszteletek bevezetése csökkentette a vallási ellenállást, „A Christmas Carol” című mese pedig családi eseményként népszerűsítette az ünnepet. A történet üzenete - a jótékonyság és a jóakarat fontossága az egész emberiséggel szemben - nagy visszhangot keltett az Egyesült Államokban és Angliában, és megmutatta a viktoriánus társadalom tagjainak az ünnepek megünneplésének előnyeit. Emellett a karácsony egy olyan napot biztosított a családoknak, amikor a figyelmet - és az ajándékokat - pazarolhatták a gyermekeikre anélkül, hogy úgy tűnt volna, hogy "elkényeztetik" őket.
Ahogy az amerikaiak kezdték a karácsonyt tökéletes családi ünnepként elfogadni, régi szokások kerültek elő. A következő 100 évben az amerikaiak egy teljesen saját karácsonyi hagyományt építettek ki, amely számos más szokás darabjait is magában foglalta, beleértve a fadíszítést, az ünnepi üdvözlőlapok küldését és az ajándékozást.
Eközben Európában a 18. században már egész Németországban szokás lett, a 19. századra pedig Ausztriában és végül egész Európában elterjedt az örökzöldek állítása karácsonykor. Magyarországon a karácsonyfa a német és az osztrák rokoni kapcsolatokkal rendelkező arisztokrata családoknál bukkant fel először. Az 1800-as évek közepére, a reformkor végére már a tehetősebb magyar polgári családoknál is volt karácsonyfa. Jókai Mór 1854-ben megjelent, A koldusgyermek című elbeszélése az első magyar irodalmi mű, amely említést tesz a szokásról.
A kiegyezés után a nagyvárosokban és a vidéki kúriákban is elterjedt az új módi, amely a 20. század elején a polgárság és a falusiak körében is divatos lett. A karácsonyfát kezdetben ehető dolgokkal, főleg almával, dióval, mogyoróval, ostyával, mézes pogácsából készült figurákkal díszítették és gyertyát is helyeztek a fenyőágakra. A fa csúcsára pedig angyalkát vagy csillagot állítottak. A 20. században ezeket a díszeket mindinkább a csillogó gömbök és a figurák váltották fel. Szaloncukorral leginkább mi, magyarok díszítjük az ünnepi fenyőt. Az édesség eredetije, a francia fondant cukor, német bevándorló cukrászmestereken keresztül jutott el hozzánk. Kezdetben a csomagolás és az édesség is egyesével, kézzel készült. A 19. század első felétől kedvelt dísz lett a magyar karácsonyfákon, Kugler Géza 1891-es cukrászkönyvében pedig már 17 féle szaloncukorreceptről írt.
forrás: kultura.hu
Játék!
Melyik híres író műve a „A Christmas Carol”, magyarul „Egy Karácsonyi Ének”?
a, Charles Dickens
b, Edgar Allan Poe
c, George Eliot
Írd meg nekünk a helyes választ 2022. december 23. délig a jatek@signal.hu e-mail címre (A KARÁCSONY TÖRTÉNETE III. tárggyal), és értékes SIGNAL ajándékot sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2022. december 23-án. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Keresztrejtvény
JÁTSSZ Libri Ajándékutalványért!
Ha végigkövetted idei adventi naptárunkat, az alábbi keresztrejtvény biztosan nem okoz majd nagy kihívást!
Íme a kérdések:
1. Yul, vagy "Jul" gabonakötegből készült "karácsonyi" kecske teljes skandináv neve.
2. "'Twas The Night Before Christmas" (Karácsony előtti éjszaka) című vers szerzőjének családneve. Verse nagyban felelős a Mikulásról alkotott modern képünkért.
3. Ennek az ókori római ünnepnek számos hagyománya - köztük az ajándékozás, az éneklés, a gyertyagyújtás, a lakomázás és a vidámság - beolvadt a karácsony hagyományaiba.
4. A Perzsa téli napforduló ünnepének neve.
5. Az ókori egyiptomban december 25-e előtt és után tartott ünnepségek során ez előtt az egyiptomi isten előtt tisztelegtek, Rá egyiptomi isten látható ábrázolása.
6. Odin skandináv isten 8 lábú lovának neve, ami a későbbi repülő rénszarvasokat is ihlette.
7. Ősi szláv kultúrákban a téli napfordulókor elégetett rituális fadarab neve.
8. „A Christmas Carol”, magyarul „Egy Karácsonyi Ének” híres szerzőjének családneve.
9. Stonehengeben a 4 méter 90 cm magas Sarokkő másik elnevezése.
10. A hanukai szokások során használt négyoldalú forgó játék neve.
Írd meg nekünk a helyes választ 2022. január 3. délig a jatek@signal.hu e-mail címre ("Keresztrejtvény" tárggyal), és értékes Libri könyvutalványt sorsolunk ki a helyes választ beküldők közül. A nyertes nevét a SIGNAL IDUNA Karácsonyi készülődés zárt Facebook csoportunkban tesszük közzé 2022. Január 3-án. Ha még nem csatlakoztál Facebook csoportunkhoz, itt megteheted: https://www.facebook.com/groups/775869753270137
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket, és Boldog Új Évet Kívánunk!
A kártya jelenleg még
nem nyitható!
Kellemes Karácsonyi Ünnepeket, és Boldog Új Évet Kívánunk!