Facebook Share Image

 

Tegyük fenntarthatóbbá a karácsonyt!

 

SIGNAL Blog

Ma már egyre többen igyekszünk olyan döntéseket hozni a mindennapokban, amivel minimalizálhatjuk a bolygónkra gyakorolt káros hatásunkat. A karácsonyi készülődés alatt is ügyelhetünk jövőnk fenntarthatóságára, hiszen nem mindegy, hogy mit eszünk, mit viselünk, milyen ajándékot veszünk, mibe csomagoljuk, és mindezeket honnan szerezzük be.

Mutatunk néhány nagyon egyszerű dolgot, amit mindannyian megtehetünk, a jövőnk érdekében.

Készítsünk karácsonyi költségvetést

Karácsonykor hajlamosak vagyunk túlköltekezni, holott mindenki közhelynek tekinti, hogy a szeretetet nem lehet pénzben kifejezni. Az ünnepi vásárlás előtt érdemes költségvetést készíteni, hogy mire mennyit költhetünk, így határt szabhatunk az értelmetlen költekezésnek.

Ne vegyünk túl sok ajándékot

Könnyű túlzásba esni az ajándékok mennyiségét illetően, különösen, ha kisgyerek is van a családban. Ez főként akkor derül ki, mikor az ünnepek után sok felesleges tárgy halmozódik otthonainkban, amik aztán rendre a szemétben végzik. Mennyiség helyett törekedjünk inkább a minőségre, illetve, hogy valóban azt adjuk, amire a másik vágyik. Nagyobb létszámú családnál akár bevezethetjük az iskolában, munkahelyen bevett szokást a húzást is, amikor mindenki csak egy valakitől kap ajándékot. És persze mindig készíthetünk saját kezűleg is ajándékot, vagy ajándékozhatunk élményt, úgyis ezek a legmaradandóbbak.

Igazi vs. műfenyő

Rengeteg család vált műfenyőre a környezetvédelem nevében, azonban nem biztos, hogy egy műfenyőnek kisebb az ökológiai lábnyoma, mint egy valódinak, pláne, ha nem használjuk kellően hosszú ideig. Ráadásul az sem mindegy, hogy hol végzi a valódi fenyő, miután leszedtük róla a díszeket. Manapság már a vágott fenyők jelentős része itthon is zöldhulladékként: tüzelőként, vagy jobb esetben talajtakaróként végzi. Budapesten például évente mintegy 500-600 ezer darab tűlevelű kerül az utcára, melyek a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű kazánjaiba kerülnek, ami több tízezer budapesti háztartás számára biztosít fűtési hőt, és villamos áramot.

Azt is érdemes figyelembe venni a környezetvédelmi szempontok mérlegelésekor, hogy a műfenyők jelentős része Kínában készül, tehát több ezer kilométert utazik, mire az otthonunkba kerül. Plusz pont a valódi fa mellett, hogy földlabdás verziójukat az ünnepek elteltével a kertbe is kiültethetjük, de van arra is lehetőség, hogy a vásárlás helyére visszavigyük és a vársárlási ár egy részét egy későbbi alkalommal levásároljuk. Számtalan számítás készült az elmúlt években arra vonatkozóan, hogy hány évig kell használni egy műfenyőt ahhoz, hogy fenntarthatóbbá váljon, mint egy valódi. Egyesek szerint elegendő öt év, mások legalább 12 évet írnak elő. Bárhogy döntünk is, a lényeg, hogy számoljunk azzal is, mi történik a fánkkal az ünnepek után: a valódit ne dobjuk a kommunális szemétbe, a műanyagot pedig igyekezzünk minél tovább használni!

Legyünk kreatívak az ajándékcsomagolással és a díszítéssel

A karácsonyi ajándékok néhány óránál, vagy maximum néhány napnál többet nem töltenek a csomagolópapírokban, amit kibontás után jellemzően a kukába dobunk. Ez a legkevésbé sem fenntartható. Találjunk idén ötletes módot az ajándékok becsomagolására és az otthonunk feldíszítésére is! A legegyszerűbb, ha díszdobozba vagy ajándéktáskába rejtjük a meglepetéseket, hiszen ezeket többször is használhatjuk. A másik véglet, ha egyáltalán nem is csomagolunk, maximum egy terítővel letakarjuk a fa alatt az ajándékokat. A gyerekek abban is örömet lelnek, ha kitapogatják, mit rejt a terítő. De számtalan ötletet meríthetünk a természetből is, hiszen az ajándékra erősített fenyőág, borostyánszál vagy csipkebogyó termés is igazán egyedi lehet.

Csökkentsük az ünnepi ételpazarlást

A karácsony fő attrakciója a legtöbb családnál az ünnepi étel, ami jellemzően jóval több fogásból áll egy szokásos vasárnapi ebédnél. Sajnos a túlméretezett ünnepi menü gyakran a szemétben landol. Tegyünk ez ellen! A karácsonyi készülődés is örömtelibb és stresszmentesebb lehet, ha kevesebb ételt kell elkészíteni. Ha mégis megmarad néhány fogás, számtalan receptet lehet már találni ezek újrahasznosítására, még a maradék bejglire is! És ne feledkezzünk meg azokról az embertársainkról akik nem engedhetik meg maguknak az ünnepi ételt. Egy adag főétel vagy sütemény másnak nagyon sokat jelenthet.

Kezeljük megfelelően a hulladékot is

A csomagolópapírtól az ételmaradékokig, gondoskodjunk a szemét megfelelő helyre történő elhelyezéséről karácsonykor is. Különösen igaz ez az elhasználódott égősorokra, elemekre, ezek ugyanis speciális elektromos és elektronikai hulladéknak minősülnek, amelyek veszélyes anyagokat tartalmaznak, ezért semmiképp sem kerülhetnek a kommunális szemét közé. Vigyük el ezeket a hozzánk legközelebbi hulladékudvarba.