Facebook Share Image

 

Van kapcsolat a stressz és a

rák kialakulása között?

SIGNAL Blog

Rohanó életvitelünkből adódóan az emberek egyre inkább felismerik az egészségtudatos életmód és a stresszkezelés fontosságát. Napjainkban számos szerepben kell helytállnunk, és teljesítenünk, így nem csoda, hogy ez folyamatos belső feszültséggel jár. Azonban a krónikus stressz, a stresszhormonok felszabadulásának növekedését okozhatja, ami hosszú távon mentális és fizikai problémákhoz vezethet.

Québec University kutatói egy tanulmányban vizsgálták a stressz és a rákbetegségek kialakulása közötti összefüggéseket. A kutatás során megközelítőleg 3000 rákbetegséggel diagnosztizált ember életmódját tanulmányozták. Az eredmények alapján pedig szoros összefüggést találtak a rák kialakulásának esélye és a stressz között.

Stresszelős nemzet a magyar
Nemrég egy országos, reprezentatív felmérés a magyar lakosság rákmegelőzéssel kapcsolatos szokásait, szűrési hajlandóságát és életmódját vizsgálta. A kutatásból kiderült, hogy stressz az egyik legfontosabb rizikófaktor a daganatos betegségek kialakulására nézve, különösen a genetikai hajlam meglétekor. Mindennapi stressz-szintjüket a nők és a 20-29 év közöttiek érezték a legmagasabbnak, míg a legkevesebb stressz a 60-69 év közöttiek életét jellemzi. Talán a legmeglepőbb eredmény, hogy a lakosság fele egyáltalán nem jár szűrővizsgálatokra. Leginkább a férfiak, a 39 évnél fiatalabbak, valamint az alacsony iskolai végzettségű emberek szeretik kihagyni még a kötelezővé minősített szűrővizsgálatokat is.*

A mentális egészség megőrzése és gondozása rendkívül fontos. Érdemes odafigyelni az egészséges életmódra és a rendszeres fizikai aktivitásra, ugyanis ezek mind segítenek ápolni az egészségünket. Az egészségmegőrzés kérdése ráadásul hazánkban különösen fontos, hiszen az Európai Unión belül a daganatos megbetegedések számában (incidencia) második helyen állunk, míg a rák okozta mortalitás nálunk a legmagasabb. Ennek oka inkább a kevés szűrővizsgálat: az Eurostat adatai szerint például az 50–69 éves magyar nők mindössze 41 százaléka vett rész emlőrák szűrésen a megelőző két évben, szemben az Unió egészére jellemző 61 százalékkal.

Egyre többen igyekeznek proaktív módon közelíteni az egészséghez, megelőzni a bajt. Sajnos azonban léteznek olyan betegségek, amelyek a legtudatosabb életmód mellett is felütik fejüket, de ugyanígy baleset is bárkivel előfordulhat. Ezekre az esetekre érdemes előre felkészülni, megfelelő biztosítással ugyanis komoly anyagi terhet vehetünk le a vállunkról.

Fontos a személyre szabottság
Az alap balesetbiztosítás mellé mindenki saját igényeinek megfelelően választhat életbiztosítási védelmet, nagy értékű diagnosztikai vizsgálatokra vonatkozó kiegészítő biztosítást, illetve daganat diagnosztikára és betegvezetésre szóló kiegészítő egészségbiztosítást.

Ilyen opcionális kiegészítő a kritikus betegségek biztosítása is, amely a 34 hazánkban leggyakoribb kritikus betegség esetén nyújt térítést, megkönnyítve ezáltal az életminőség javításához, a felépülés támogatásához, vagy akár a betegség miatti jövedelemkiesés pótlásához szükséges anyagi fedezet előteremtését.

Kifejezetten a rákos megbetegedések esetén nyújthat segítséget a daganatdiagnosztikára és betegvezetésre szóló kiegészítő egészségbiztosítás, amely optimális betegút tervezést, korszerű daganatdiagnosztikai eszközöket, személyre szabott gyógyulási és beavatkozási terv összeállítását teszi lehetővé. Az időben felállított diagnózis pedig életmentő lehet daganatos betegségeknél, hiszen segítségével nőhet a gyógyulási esély.

A SIGNAL Testreszabott Védelem baleset-, élet- és egészségbiztosítása egy komplex biztosítás, amely a leggyakoribb személyes kockázatokra kínál megoldást egy új megközelítést alkalmazva.

* Kutatás az Affidea Magyarország megbízásából amagyarok rákprevenciós attitűdjéről
https://medicalonline.hu/eu_gazdasag/cikk/a_betegsegtol_valo_felelem_es_az_ismerethiany_tartja_tavol_a_szuresektol_a_magyarokat