A tél beköszöntével autónkat is fel kell készítenünk a megváltozott időjárási viszonyokra. Ennek elsősorban saját biztonságunk az oka, de természetesen autónk állagmegóvásában is szerepe van.
A téli időjárás beáltával nem csak autónkat kell felkészítenünk a megváltozott időjárási körülményekre, de saját magunknak sem árt ha átismételjük, hogy mire is kell figyelnünk.
Néhány fontos tanács autónk téliesítéséhez:
Néhány gyakorlati jó tanács
1. Nem szégyen a gyakorlás
Ha leesik a hó, nyugodtan keressünk egy olyan helyet, ahol gyakorolhatjuk a hóban/jégen vezetést. Ez lehet akár egy parkoló is. A lényeg, hogy ne veszélyeztessünk senkit a gyakorlással.
2. A lényeg a finom pedálkezelés
Havas, jeges úton mindig finom pedálmozdulattal induljunk el! Elindulás után finom fékezéssel próbáljuk ki, hogy milyen a futóművek tapadása, vagyis, hogy fékezéskor mire számíthatunk. Természetesen mindig legyünk körültekintőek, hogy a mögöttünk jövő autóst ne zavarjuk. Amikor tehetjük fékezés helyett használjuk a motorféket, ha fékeznünk kell, a pedált finoman nyomjuk, nehogy megcsússzunk. Ha nincs blokkolásgátló az autón, óvatosan, pumpálva fékezzünk. Vészfékezés esetén mindig tartsuk egyenesen a kormányt a nagyobb tapadás érdekében.
3. Megfelelő menetsebesség megválasztása
Induljunk el időben és kalkuláljunk hosszabb menetidővel. A megfelelő sebességet soha ne lépjük túl. Tartsuk tiszteletben, ha autóstársunk a szokásosnál lassabban vezet. Ne előzzünk meggondolatlanul és ne változtassunk hirtelen irányt, ha nem vészhelyzetről van szó. Tartsunk a szokásosnál jóval nagyobb követési távolságot.
4. A helyes kormányzás
Kerüljük az alul- és túlkormányzást is. Ha azt érezzük, hogy egy kanyarban az autó eleje nem tartja a kanyar ívét, akkor ne tekerjük tovább a kormányt, hanem finoman fékezve próbáljuk a helyes úton tartani az autót. Túlkormányzott autóról akkor beszélünk, ha az autó fara kicsúszik. Ilyenkor a csúszás irányába történő gyors ellenkormányozás szükséges. Ilyenkor nem fékezzünk, mert az autó fara tovább csúszhat.
5. Látni és látszani
Fontos, hogy a szélvédő, az ablakok, tükrök és a lámpák is megfelelő tisztaságúak legyenek. Ha nincs lámpatörlő lapátunk, akkor gondoskodjunk a manuális tisztításról. Soha ne felejtsük el felkapcsolni a fényszórókat.
6. Hasznos ajándék a vezetéstechnikai tréning
Az ünnepek közeledtével hasznos ajándék lehet egy vezetéstechnikai tréning. A tréningek alkalmával többféle útfelületet szimulálva tanulhatják meg a résztvevők a helyes vezetési technikákat.