Nyugdíjbiztosítás, nyugdíj célú megtakarítás - Minden, amit a 20%-os adójóváírásról tudnod érdemes
Mára
egyre inkább kezd világossá válni, hogy az állami nyugdíjrendszer hosszú távú
fenntartása nehézkes. Ezeket tényszerű adatok támasztják alá: a
népességcsökkenés, ami a társadalmunk elöregedésével jár, vészjósló. Az állam 20%-os
adójóváírás formájában támogatja a nyugdíjcélú öngondoskodást.
A kedvezménnyel egyre inkább sikerül ösztönözni az öngondoskodást, ennek köszönhetően jelentősen növelhetjük a nyugdíj megtakarításunkat.
De hogyan is néz ki ez a gyakorlatban? Erről olvashatsz a továbbiakban!
Mit jelent, hogy nyugdíjcélú adókedvezmény? Egyszerűen fogalmazva az államtól kapott kedvezmény, ami a nyugdíj megtakarításunk értékét növeli.
A nyugdíjcélú adójóváírás esetében már a kifizetett személyi jövedelemadónkból (SZJA) kapunk vissza pénzt a nyugdíj célú megtakarításunkhoz, ami az adott évi megtakarítási díj 20%-ának megfelelő összeg.
Tehát, nem az adónk mértéke fog csökkenni ezzel az összeggel, hanem a már kifizetett adónkból kapunk vissza pénzt, ami a nyugdíj megtakarítási számlánkon kerül jóváírásra.
Összefoglaltuk neked 5 pontban, amit tudnod kell az adókedvezményről:
Hogyan számoljuk ki?
Gyakran félrevezető tartalmakat olvashatunk a témával kapcsolatban, például „20%-os garantált állami hozam nyugdíj megtakarításra”, pedig ez így ebben a formában nem igaz.
A nyugdíj megtakarításra járó adókedvezmény minden évben kizárólag az adott évben befizetett összegek után jár. Ez azt jelenti, hogy nem a teljes bent lévő összegre, nem a hozamokkal növelt értékre, hanem kizárólag az aktuális évi megtakarításra kapjuk. Ezért helytelen a „garantált hozam” kifejezés.
Ennek értelmében az adójóváírásra úgy a legjobb gondolni, hogy az állam minden évben hozzájárul az éves nyugdíj célú befizetéseinkhez extra +20%kal.
A fentieket egy gyakorlati példára lefordítva, tehát:
Ha havonta 25.000 forintot teszünk félre a nyugdíjpénztárunkba, az éves szinten 300 000 forintot fog jelenteni. Ebben az esetben, az állami adóvisszatérítésnek köszönhetően a nyugdíjszámlánk gyarapszik még 60.000 forinttal (20%) így olyan, mintha havonta 25.000 forint helyett, 30.000 forintot tettünk volna félre a nyugdíjas éveinkre.
Amit még a témával kapcsolatban fontos, hogy tudjunk: a megtakarításunk lehet havi is, viszont az adójóváírást mindig egy összegben fogjuk megkapni, az adóbevallást követően. Pl: A 2019-es évben a nyugdíjunkra félretett pénzünkre vonatkozó adóvisszatérítésünket 2020-ban fogjuk visszakapni egy összegben, közvetlenül a nyugdíj célú megtakarítási számlánkra.
Tanácsadást szeretnél? Jelentkezz ingyenes tanácsadásunkra az alábbi linkre kattintva: